Od loňského roku si mohou výrobci a dovozci hraček požádat o udělení značky Bezpečná a kvalitní hračka. Ilustrační foto

Od loňského roku si mohou výrobci a dovozci hraček požádat o udělení značky Bezpečná a kvalitní hračka. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Nebezpečných hraček jsou v obchodech tisíce

  • 14
Narazit v obchodě na hračku, která je jedovatá nebo může ublížit dítěti, je snadnější, než by se zdálo. Poslední případ obletěl Evropu i USA: autíčka Sarge s jedovatým olovnatým nátěrem. Figurky Batmanů, ze kterých upadávají magnety. I hračky od značkového výrobce Mattel byly závadné.

Firma jich musí po celém světě stáhnout přes 1,5 milionu.

Potíže Mattelu jen ostřeji ukázaly na problém, se kterým si neví nikdo rady. Kontroly všechny závadné hračky nemohou objevit. Jen letos v prvním pololetí Česká obchodní inspekce zakázala prodej více než šesti tisíc hraček celkem za 1,6 milionu korun.

Podle inspektorů se zdravotně závadné hračky najdou asi v pěti procentech obchodů. Jak je to možné? Není v silách kontrolorů prověřit úplně každou hračku. Zákon to ani nepožaduje.

"Odpovědnost leží na výrobci. Ten musí dodržovat normy. Až když zjistíme namátkovou kontrolou, že je porušil, můžeme proti němu zakročit," vysvětluje mluvčí inspekce Miloslava Fléglová.

Zodpovědný za kvalitu hraček je i dovozce. Na hračky od Mattela se jedovatá barva dostala na výrobních linkách v Číně. Tamní firma, která na zakázku vyráběla autíčka, použila barvu s jedovatým olovem. "Ukazuje se, že riziko je u hraček podobné – ať už jsou značkové, nebo z tržnice," míní Fléglová.

Nejlepší jsou dřevěné
Odborníci i kvůli tomu doporučují kupovat raději nebarvené dřevěné hračky. "Pokud chce někdo kupovat plastové hračky, měl by volit ty z tvrdých plastů, ne měkčené, které obsahují jedovaté ftaláty," řekla Ilona Pechová ze Zkušebního ústavu lehkého průmyslu.

Od loňského roku si mohou výrobci a dovozci hraček požádat o udělení značky Bezpečná a kvalitní hračka. Právě ta zaručuje, že jde o skutečně kvalitní výrobek. Pro její získání totiž musí výrobce splnit ještě přísnější normy, než nyní stanovuje zákon.

I kvůli tomu zatím nikdo značku nemá. "Je to dobrovolné, možná i z toho důvodu o to není příliš velký zájem. V současné době zpracováváme žádost od jednoho výrobce," řekla Ilona Pechová. "Na druhou stranu by tak mohl výrobce nebo dovozce dokazovat, že jeho hračky jsou skutečně bezproblémové," dodala.

Firma Mattel stahuje autíčka a panenky s magnetky z obchodů po celém světě. V Česku se přitom společnost rozhodla k poněkud netradičnímu kroku – namísto vrácení hotovosti nebo výměny za jinou hračku nabízí lidem, kteří vadné výrobky zakoupili, poukaz na nákup jakéhokoli zboží v obchodním domě Tesco.

"Tady v Česku nemáme velkou pobočku a administrativně bychom asi nezvládali výměnu kusu za kus," vysvětluje mluvčí Mattela Marie Kadlecová.

Lidé, kteří si panenky s vypadávajícími magnetky nebo autíčko Sarge zakoupili, by podle jejích slov měli zboží odeslat na ústředí firmy a oplátkou získají právě voucher.

Inspektoři si Mattel pohlídají
"Tesco jsme zvolili, protože je to největší řetězec v Česku, takže by pro nikoho neměl být problém, když bude chtít zboží vrátit," zdůvodňuje Kadlecová.

Zatím se Mattelu ozvalo asi třicet lidí, většina z nich však údajně hračky vracet zpět do obchodu nechce. "Šest lidí trvalo na tom, že hračky vymění za poukaz," řekla mluvčí.

Česká obchodní inspekce nebude firmu Mattel za prodej autíček s olovnatým nátěrem ani za magnetky stíhat. Firma totiž na závadu přišla sama při interní kontrole.

"Samozřejmě provedeme namátkové kontroly, abychom se ujistili, že hračky opravdu už na pultech nejsou," upozorňuje mluvčí inspekce Fléglová.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video