V Krupce lidé volí do městského zastupitelstva už potřetí. Soud platnost

V Krupce lidé volí do městského zastupitelstva už potřetí. Soud platnost hlasování už dvakrát zrušil kvůli kupčení s hlasy voličů. | foto: ČTK

Neběž volit za pětistovku, žertují Romové v Krupce při třetích volbách

  • 46
V Krupce lidé potřetí volí své zástupce na radnici. Zatímco v předchozích volbách bylo vždy zjevné, že někdo místním Romům platí za hlasy, tentokrát tomu navenek nic nenasvědčovalo. Dokud Transparency International nezveřejnila, že má nahrávku dokazující kupčení s hlasy i tentokrát, zdálo se že, Krupka má šanci po roce sestavit zastupitelstvo.

V Krupce-Maršově, kde žije mnoho Romů, je nebývalý klid. Zatímco při řádných volbách před rokem se sídlištěm nesly z davu Romů výkřiky "Volby, volby!" a "Peníze!", dnes tu zní "Vajíčka, vajíčka!" z amplionu projíždějícího obchodníka. Do volební místnosti se trousí jednotlivci.

Kupčení v Krupce

I když se na severu Čech s hlasy voličů loni na podzim kupčilo ve více městech, uplácení v Krupce se dostalo až k Ústavnímu soudu a do Parlamentu. Uplácelo se i pak v opakovaných volbách.

Poslanci kvůli Krupce nakonec přijali novelu, podle které bude nakupování hlasů trestným činem a policisté díky tomu budou moci proti takovým obchodníkům okamžitě zasáhnout (více zde). Nynější volby v Krupce tak jsou nejspíš poslední, při kterých to nelze (jak reagují podezřelí čtěte zde).

Z kupčení s hlasy je v Krupce podezřelé Sdružení ČSNS 2005 a NK-Šance pro město, jehož lídrem je současný místostarosta Zdeněk Matouš. Jeho odpůrci uvádějí jako důvod spekulace s pozemky a přístup k archivu, ze kterého by mohly na současné vedení města podobné věci vyjít najevo. Matouš to ale odmítá (rozhovor s Matoušem zde).

"Vypadá to, že ti, co hlasy kupují, se zaměřili na druhou stranu města. Slyšela jsem, že lídr jednoho sdružení už nabízel několika lidem peníze, když ho půjdou volit. Mluví se o třech stovkách. Ale nikdo o tom nechce veřejně mluvit," říká Miloslava Bačová, která ve městě také kandiduje.

Nedůvěra je znát i na maršovském sídlišti. Postávající Romové při zmínce o kupování hlasů většinou jen mávnou rukou a otočí se zády. "Jestli tu někdo chtěl dávat peníze za hlasy, tak to už udělal. Ve čtvrtek se tu slavilo," svěřuje se jedna z místních žen.

Účast ve volební místnosti v maršovské škole byla v 11 hodin dopoledne sedm procent. "To je zhruba stejně jako při posledních volbách," podotkla předsedkyně tamní volební komise.

Zvýšit účast pomohla i veselice

Živěji je ve volební místnosti na radnici. Hned vedle se ostatně konají Mariánské slavnosti a mnozí tak spojili sobotní povyražení s vhozením lístků do urny.

"Volební účast vypadá dobře. Máme v ulicích několik lidí, kteří sledují, jestli se někde s hlasy kupčí. Zdá se, že je zatím klid. Musíme si držet palce," říká aktivista Pavel Horák. On sám z voleb odstoupil, Krupku však polepil transparenty, aby lidé k volbám šli.

Ve střehu je i policie. V Maršově jsou před volební místností nejen hlídky policistů a strážníků, ale i nenápadné policistky v civilu, které hlídky upozorňují na podezřelé osoby.

"No neběž volit, když za to máš pětistovku, že jo, Péťo," křikne před nimi schválně na svého známého jeden z Romů, který právě odvolil. A oba se jeho "vtipu" srdečně zasmějí.

O několik hodin později však Transparency International oznámila, že má nahrávku, podle které se v Krupce za hlasy voličů skutečně platilo i tentokrát (více zde).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video