Osvědčené letouny AWACS využívá Severoatlantická  aliance od 80. let.

Osvědčené letouny AWACS využívá Severoatlantická aliance od 80. let. | foto: Lubomír Světnička, natoaktual.cz

Nebe nad Českem ochrání radarové letouny NATO. Za 7,5 milionu ročně

  • 14
Česká republika bude od ledna součástí aliančního systému včasné vzdušné výstrahy. Rozhodla o tom vláda. I nad Českem se tak rozprostře "deštník" radarových letadel AWACS s charakteristickým více než devítimetrovým "talířem" nad trupem. Češi do projektu ročně přispějí 7,5 miliony korun.

Český roční příspěvek do programu s názvem NAPMO ve výši skoro 290 000 eur (zhruba 7,5 milionu korun) půjde z rozpočtu ministerstva obrany.

Už nyní Česko svým způsobem v aliančním systému včasné výstrahy zapojené je - začátkem srpna se na mateřské základně letounů AWACS v Geilenkirchenu začal cvičit český pilot Milan Vojáček.

ČESKÝ PILOT V KOKPITU AWACSU

Čtěte více o tréninku na letouny systému včasné výstrahy

Vstupem do programu se podle vojáků zkvalitní a posílí celková obranyschopnost Česka. Zároveň se upevní i postavení země v Severoatlantické alianci. O přistoupení Praha s partnery v NATO poměrně dlouho vyjednávala.

Letouny včasné výstrahy operují především z německé základny Geilenkirchen, předsunutá letiště využívají v Itálii, Řecku, Turecku a Norsku.

Skupina letadel E-3A AWACS je jedinou mezinárodní leteckou jednotkou NATO.

Stroje s více než devítimetrovou anténou nad trupem mají za úkol objevit případného leteckého útočníka daleko před hranicemi vlastního vzdušného prostoru, jsou schopny v letecké bitvě navigovat a řídit vlastní letecké síly. Mohou také koordinovat letecké útoky na pozemní cíle či pomáhat s navigací transportním letadlům.

V době míru se podílejí například na ochraně vzdušného prostoru před teroristickými útoky unesenými letadly.

ORGANIZACE NAPMO

Organizace NAPMO byla v rámci Severoatlantické aliance vytvořena v roce 1978. Podléhá Severoatlantické radě, ale je v rámci NATO finančně, organizačně a administrativně nezávislá.

NAPMO má v současnosti 17 členů, z nichž 16 se společně podílí na provozu sedmnácti letounů Boeing E-3A, v kódu NATO označovaných Sentry. Jsou jimi Belgie, Kanada, Dánsko, Německo, Řecko, Itálie, Lucembursko, Maďarsko, Nizozemsko, Norsko, Polsko, Španělsko, Portugalsko, Rumunsko, Turecko a Spojené státy.

Sedmnáctou zemí je Velká Británie, která na své náklady provozuje sedm letadel E-3D.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video