Za vzdělání odpovídají rodiče, děti jezdí do škol na přezkoušení. Ilustrační foto

Za vzdělání odpovídají rodiče, děti jezdí do škol na přezkoušení. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Ne všechny děti musí do školy. Učí se doma

  • 16
Devět dětí v Plzeňském kraji nechodí do školy. Učí je doma rodiče a jezdí s nimi na pravidelné přezkoušení. Jejich vrstevníků s podobným osudem je letos v celé republice přes 500. Asociace pro domácí vzdělávání prosazuje, aby výjimka platila i pro žáky druhého stupně.

Někteří rodiče využili možnosti dané zákonem a rozhodli se sami vyučovat děti doma. Uvádějí různé důvody.

Například rodina páťáka z bolevecké základní školy žije střídavě v Čechách a Německu, proto má chlapec výjimku.

"Vždy na začátku roku dám matce učebnice a plány s učivem. Kdykoliv má možnost přijít na konzultace. Dítě je inteligentní, naprosto bez problémů. Na posledních vysvědčeních mělo dvě tři dvojky," říká učitelka Štěpánka Zídková, která školáka pravidelně přezkušuje.

Také děti rodiny Kunešových z Klenčí pod Čerchovem prý s domácí výukou nemají problém. "Dcerka se dokonce vždycky těšila, když měla na přezkoušení jet," říká Marie Kunešová. Roli učitelky na sebe vzala podle svých slov proto, že chce dětem dát maximum a přistupovat k nim skutečně individuálně.

Nový zákon rodičům výuku usnadnil
V České republice existuje možnost domácí výuky na prvním stupni už osm let, ještě vloni však fungovala pouze zkušebně. Nový školský zákon z ledna 2005 ji schválil, nazval individuální výukou a rodičům, kteří tuto alternativu zvolili, také hodně usnadnil práci.

"Před rokem 2005 povolovalo výuku doma jen několik kmenových škol v republice. Děti z Plzeňského kraje tak musely jezdit na přezkušování třeba do Prahy, Liberce nebo ještě dál. Nyní smí rodiče zažádat o povolení ředitele jakékoliv školy v republice," vysvětluje Alena Šatrová, mluvčí Plzeňského kraje.

Ministerstvo školství eviduje v celé republice 546 dětí s individuální výukou. "Nejvíce, 131, je prvňáčků, žáků druhého ročníku je 111, páťáků už ale jen například 75," vyčetla ze statistik Karolína Svobodová z odboru vnějších vztahů a komunikace MŠMT.

Druhý stupeň zatím nefunguje
Individuální vzdělávání je možné pouze do pátého ročníku základní školy. To se nelíbí se Asociaci pro domácí vzdělávání. Dobrovolné sdružení, které si klade za cíl informovat veřejnost o možnostech a výhodách domácího vzdělávání, by rádo domácí výuku prosadilo i na druhém stupni škol.

"V půlce října jsme podali novou žádost o povolení pokusného ověřování domácího vzdělávání na druhém stupni," uvádí Jiří Tůma, předseda asociace. Jednání ministerstva na toto téma jsou podle Karolíny Svobodové naplánována na leden.

"Přijetí by znamenalo novelu školského zákona, takže by výuka byla možná nejdříve od září příštího roku," vysvětluje Karolína Svobodová.

Aby mohl rodič doma dítě učit, musí mít maturitu. Pro druhý stupeň by už ale maturita nejspíše nestačila. Podle učitelky Štěpánky Zídkové není individuální výuka vhodná pro každé dítě.

"Když si představím některé jiné děti ze třídy, že by se měly učit doma, myslím, že by to nezvládly," je přesvědčena kantorka.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video