Předpokládám, že toto rozhodnutí znovu povede k lití potoků špíny na pana soudce.

Předpokládám, že toto rozhodnutí znovu povede k lití potoků špíny na pana soudce. | foto: David Votruba, iDNES.cz

Ne soudce, zákon je vinen!

  • 28
Naše media zaplňují už dlouhé dny zprávy o cause desetileté Terezky, která je kvůli sporu svých rodičů zavřená na psychiatrii. Až na výjimky se celá mediální štvanice soustřeďuje na hon na soudce Miloslava Sládka.

Konopná oprátka JXD

Ten Terezku nejdříve do psychiatrické léčebny, a nyní do Olivovy léčebny poslal.

Ve čtvrtek soud opět v cause rozhodl, znovu v tom smyslu, že Terezka nemá být svěřena do péče matky a nemá jet nyní o prázdninách na dětský tábor, ale zůstane v Říčanech v Olivově léčebně.

"Smyslem rozhodnutí je vyloučit dívku z kontaktu rodičů, aby mohly být provedeny znalecké posudky," uvedl mluvčí soudu Martin Slováček.

Soudce se řídil zákonem
Předpokládám, že toto rozhodnutí znovu povede k lití potoků špíny na pana soudce, a tak chci podotknout jen několik slov na okraj celého problému.

V podobných případech, kdy se rodiče nemůžou, jak by správně dospělí lidé ve sporu o dítě měli, dohodnout, je právě kvůli ochraně práv dítěte nařízeno omezení styku, aby se otupilo negativní ovlivňování rodiči - takzvané vyřizování si účtů přes dítě.

Trestní řád dokonce výslovně uvádí, že dítě má jít v takovém případě do psychiatrické léčebny, a když pan soudce Sládek rozhodl, že tam Terezka skutečně půjde, tak se jen řídil zákonem.

Vůle dítěte
Jemu osobně nelze nic vyčítat a celou causu, i když z ní čiší nespravedlnost na sto honů, nelze chápat jako selhání justice. Jde v úplnosti o selhání zákonodárce.

Neumějí-li se dva dospělí dohodnout o dítě, je to trestuhodné selhání základní odpovědnosti. Nelze však za trestuhodné chování trestat někoho, kdo je nezavinil - tedy dítě.

V podobných případech však bývá ovlivňování dítěte rodičem, štvaní proti druhému partnerovi, velmi závažné a skutečně brání nějakému rozumnému rozhodování - nelze totiž věrohodně posoudit vůli dítěte.

Rodiče by se dohodli
Je tedy v jeho zájmu jej na nějakou dobu izolovat od rodičů, po nějakém čase je už jejich manipulace pozapomenutá a dítě je schopné nezaujatě rozhodnout, se kterým z nich chce žít.

Bylo by proto zcela logické, aby v případě nedohody o dítě šli oba nebo jeden z rodičů na vazbu a dítě by bylo ponecháno v péči příbuzných. Teprve kdyby žádní nebyli, musel by stát zajistit pro dítě náhradní ubytování, ale rozhodně ne na psychiatrii.

Jeho rodiče by ve vazební věznici jistě rychle k dohodě dospěli, zavřený není nikdo rád, takže by šlo jen o krátkou dobu.

Vrchol ledovce
Nedošlo by, jako dochází nyní, de facto k trestání nevinných dětí, a celá nedohoda dospělých by se řešila mezi dospělými, ne jako nyní přes děti.

Podobný postup však naše zákonná úprava neupravuje a nemám informace, že by o takové novele kdokoliv uvažoval. Přestože je nasnadě, zákon preferuje trestání nevinných obětí.

Causa Terezky a postupu soudce Sládka je jen vrcholem ledovce, pod kterým je schovaná masa nelogických a nespravedlivých zákonů.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video