Uprchlíci čekají v německém Schwarzenborn (15. října 2015)

Uprchlíci čekají v německém Schwarzenborn (15. října 2015) | foto: Reuters

Průzkum: Uprchlíci chtějí demokracii se silným vůdcem. Jako voliči AfD

  • 439
V Německu mají mnozí běženci paradoxně podobné názory jako příznivci protiuprchlické strany AfD. Podle průzkumu, který publikoval Die Welt, se většina uprchlíků hlásí k demokracii, podporuje sekularismus a chce se integrovat do společnosti. Na druhou stranu však mnozí z nich volají po silném politickém vůdci a po nasazení síly pro udržení pořádku.

Samotný průzkum mezi běženci provedla berlínská Vysoká škola médií, komunikace a hospodářství. Podle autorů studie se postoje uprchlíků v mnohém shodují s postoji voličů Alternativy pro Německo (AfD), která imigraci odmítá.

Osmdesát šest procent dotázaných uprchlíků v průzkumu uvedlo, že považuje demokracii za nejlepší možnou formu vlády. Podle autorů průzkumu ale mají běženci zřejmě odlišné mínění než většinová německá společnost o tom, co demokracie znamená.

Uprchlická krize

Pro 64 procent dotázaných je totiž nejdůležitější zachování pořádku, a to i za cenu použití násilí. Stejné množství lidí se vyslovilo i pro silného politického vůdce, který řídí zemi v zájmu většiny. Jen třetina považuje za přípustné, aby si umělci dělali z vládních politiků legraci.

„Žebříček hodnot uprchlíků se v základních bodech podobá tomu, jaký zastávají příznivci AfD,“ uvedl vedoucí průzkumu Roland Freytag. Kromě politických postojů mají uprchlíci podobný postoj jako příznivci AfD i k homosexualitě, když nesouhlasí s tím, aby gayové a lesby dávali svou orientaci veřejně najevo.

Průzkum zároveň ukázal, že mezi běženci převažují stoupenci sekulárního státu. Podle 87 procent dotázaných je víra osobní záležitostí jednotlivce a náboženství by mělo být odděleno od státu. Dvě třetiny nemají problém s konzumací alkoholu, což například islám zakazuje, a tři pětiny nevidí žádný problém ve sňatcích lidí, které vyznávají rozdílnou víru.

Uprchlíci také dali v průzkumu najevo svou ochotu integrovat se do společnosti. Sedm z deseti dotázaných předpokládá, že v Německu zůstane navždy, a proto mají zájem získat dobrou pracovní kvalifikaci a naučit se jazyk. „Výuka němčiny má pro většinu uprchlíků nejvyšší prioritu,“ uvedl Freytag.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue