Příklad politicky zkoubné koalice: hlasy pražské ODS a ČSSD by na magistrátu mohly obejít vítěznou TOP 09.

Příklad politicky zkoubné koalice: hlasy pražské ODS a ČSSD by na magistrátu mohly obejít vítěznou TOP 09. | foto: ČTK

NÁZOR: Velké koalice nemusí být zhoubné, ale jen bez kmotrů

  • 16
Bědování se ozve v české kotlině téměř pokaždé, vysloví-li kdo termín "velká koalice". Logicky se tedy řev proti spolupráci dvou hlavních stran ODS a ČSSD ozývá i nyní, v době, kdy se po komunálních volbách sestavují na radnicích měst nové "vlády" a kdy se v některých městech o velkých koalicích mluví.

Nemohu si pomoci, principiální odpor proti jakékoli formě velké koalice, tedy představa, že jde za všech okolností o čiré zlo, mi nepřišel správný dříve - a nepřijde mi správný ani teď.

Uprostřed takových obav zaniká, řekl bych, mnohem děsuplnější hrozba: totiž že se na radnicích navzdory porážce udrží lidé, jimž se nepřesně říká kmotři, protřelí politici Občanské demokratické strany, kteří v křeslech na radnicích seděli příliš dlouho a kteří se více či méně zašpinili různými kšeftíky, což zajisté veřejně (a dost možná ani sami sobě) nepřiznají.

Odmítavý hlas voličů přicházející ze světa mimo jejich uzavřený vesmír nechápou, zvláště když je ti samí občané léta volili (že šlo často o volbu menšího zla, neumějí dohlédnout).

Právě tito šíbři se nyní v mnoha městech snaží udržet u moci a jejich snaha sice někdy má podobu volání po velké koalici, jindy však nikoli.

Velká koalice v Brně ano, v Praze ne

Příkladem velké koalice, na níž podle mého soudu není nic zavrženíhodného, by byla ta brněnská. Chápu, šéfům demokratů občanských i sociálních, Nečasovi i Sobotkovi, se taková spolupráce nehodí do jejich konceptu celostátního soupeření.

Fakta jsou však zjevná: nejvíce brněnských voličů si přeje, aby sociálnědemokratický primátor Onderka dál vládl městu. A tamní ODS se za čtyři roky v opozici vcelku rozvrátila a vyčistila, pánové, kteří předtím v Brně dlouho kmotrovali, jsou vesměs pryč. Proč by tedy občanští demokraté nemohli spolupracovat se socialisty, když to městu vyhovuje?

Úplně opačným případem je, v zákulisí stále diskutovaná, možná velká koalice v Praze. Být Nečasem a Sobotkou, takové aliance bych se bál jako čert kříže. Stala by se ostudou pro obě strany, byla by zcela v rozporu s tím, o co si řekli voliči. Kdyby se přece Pražanům líbila dosavadní pražská vláda ODS, tak by volby vyhrála tato strana, a nikoli TOP 09.

Jestliže snad topka skončí v opozici a pražští sociální demokraté, respektive šíbři uvnitř strany, pomohou udržet u moci provařené politiky ODS (typu Blažek, Richter, Klega), čekal bych demonstrace po právu rozzuřených Pražanů před budovou magistrátu.

Ovšem - být Nečasem - ve skrytu duše bych se ani moc neradoval ze situace, kdy mnozí z těch občanských demokratů, kteří městům léta kralovali, budou jim kralovat dále. Ač poraženi ve volbách, spojili se s menšími stranami a obešli vítěznou ČSSD. Pokud jde o nové lidi uvnitř ODS, prosím, ale pokud se tak u moci udržují provaření politici, občanští demokraté si koledují o průšvih hned v nejbližších volbách.

Průšvih podobný tomu, jaký by nastal, kdyby Nečas poté, co v květnu získal méně hlasů než ČSSD, přizval do své vlády Aleše Řebíčka, Ivana Langera a Marka Dalíka.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video