Prezident Miloš Zeman po příjezdu na schůzi Bezpečnostní rady státu. Pozdravil...

Prezident Miloš Zeman po příjezdu na schůzi Bezpečnostní rady státu. Pozdravil lidi čekající před Úřadem vlády, kteří ho přišli podpořit. | foto: ČTK

Názor na migranty lidi spojuje, jinak to vidí jen pražské štěkny, tvrdí Zeman

  • 2028
Lidé, kteří schvalují příliv migrantů v rozporu s dohodami, které jim velí zažádat o azyl na území prvního bezpečného státu, schvalují podle českého prezidenta Miloše Zemana trestný čin. Zeman to řekl v rozhovoru pro ČTK, ještě než dorazil na jednání Bezpečnostní rady státu, jehož se zhruba dvě hodiny účastnil.

Ministr obrany Martin Stropnický k obsahu jednání řekl, že Česko „velmi konkrétně“ uvažuje o tom, že poskytne zbraně, zřejmě samopaly, Kurdům bojujícím proti takzvanému Islámskému státu. „Budeme o tom jednat s Američany, protože potřebujeme přepravce,“ řekl Stropnický.

Premiér Bohuslav Sobotka po jednání uvedl, že podle informací, které má vláda od zpravodajských služeb, je v oblasti severu Afriky a Blízkého východu připraveno k příchodu do Evropy až 10,5 milionu syrských migrantů. „Přímo v Sýrii je to vnitřně přesídlených šest milionů lidí, v Turecku jsou to dva miliony,“ uvedl Sobotka.

„Jsme připraveni obnovit kontroly na hranicích v řádu pěti hodin,“ uvedl po jednání bezpečnostní rady ministr vnitra Milan Chovanec. Budu usilovat o to, aby se zvýšil počet policistů a aby na to dostal od vlády více peněz.

Při příjezdu na jednání s ministry vítalo prezidenta skandování asi stovky lidí „Ať žije Zeman!“, kteří také pískali na některé přijíždějící ministry.

Postarala se o to opoziční strana Úsvit - Národní koalice, která přišla Zemana před Úřad vlády přivítat. Úsvit přišel Zemana požádat, aby přesvědčil vládu, ať uzavře hranice České republiky a nasadí na ně armádu. Prezident se ale s demonstranty nesetkal, pouze jim ode dveří pokynul. A komentáři pro média k jednání se členy vlády se vyhnul i při odjezdu ze Strakovy akademie.

Názor na migranty má podle Zemana stejný 95 procent lidí

Zeman v rozhovoru pro ČTK odmítl, že migrační krize rozděluje společnost. „Vůbec nerozděluje. Na jedné straně je takzvaná pražská kavárna, které já soukromě říkám pražské štěkny, a na druhé straně je devadesát, možná devadesát pět procent české společnosti,“ řekl prezident.

„I lidé, kteří mají na jiné záležitosti naprosto odlišné názory, se vcelku shodují, pokud jde o názory na ilegální imigraci, protože podle dublinských dohod každý, kdo vstoupí na území bezpečného státu, má povinnost požádat o azyl, ale nemá si vybírat ten stát. Jinými slovy ti, kdo schvalují příliv imigrantů v rozporu s dublinskými dohodami, schvalují trestný čin,“ poznamenal prezident.

Zeman přivítal vyslání 25 českých vojáků na ostrahu maďarských hranic (více zde). „Každý krok, ať už velký, nebo malý, je pozitivní. Něco jiného je vyjadřovat verbální podporu, něco jiného je poskytnout skutečnou podporu, takže já si tohoto kroku vážím a nevylučuji, že se rozsah této podpory bude zvyšovat,“ řekl prezident.

Stropnický: Maďarsko chce policisty, auta a stavební stroje

Maďarsko už také podle ministra Stropnického poslalo Česku požadavek na pomoc při ochraně hranice proti uprchlíkům. Chce policisty, automobily nebo stavební stroje. Stropnický potvrdil to, co během dne řekl Zeman. Předpokládá, že by armáda do Maďarska mohla vyslat i víc než 25 vojáků, o kterých rozhodla vláda v pondělí.

„Maďarům chybí určitá technika, i třeba takzvaná běžná jako jsou nákladní automobily, stavební stroje, ten seznam je relativně dlouhý,“ řekl Stropnický s tím, že se s ním seznámil během jednání rady. Ve čtvrtek bude o tématu jednat s maďarským ministrem obrany v Bruselu.

Počet vojáků, který by do Maďarska zamířil, nebyl podle ministra definován. Bude záležet na počtu techniky, kterou by Česko mohlo poskytnout. Do Maďarska by tak poté byla poslána především obsluha těchto strojů.

Podle Stropnického je v seznamu i požadavek na vyslání policistů. „Ten není úplně nízký, myslím, že to je něco přes sto,“ řekl ministr obrany.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video