Jiří Paroubek oznámil, že rezignoval na post šéfa strany (29. 5. 2010)

Jiří Paroubek oznámil, že rezignoval na post šéfa strany (29. 5. 2010) | foto: Dan Materna, MAFRA

NÁZOR: Milí socialisté, obviňováním médií můžete prohrát znovu

  • 156
Kdyby ono poselství šířil jen odcházející Jiří Paroubek, nemělo by smysl se jím zabývat. Jestliže si však podle dostupných informací víceméně celé vedení sociální demokracie myslí, že jim volby prohrála zločinná pravicová média, jde o téma důležité.

Pokud se tato pošetilost zažrala pod kůži i budoucím novým předákům socialistů, mohou volby vesele prohrát zase.

Prokazují tím totiž, že žijí nejméně o patnáct let pozadu, možná ještě hlouběji v historii. Prosím, neříkám, že v komunismu, ale v půli 20. století na Západě, kdy média a novináři měli podstatně jinou moc a vliv, než jaké mají dnes.

Obrovská změna v této oblasti není žádný můj originální objev. Hovoří se o ní přinejmenším ve všech demokratických zemích, od Austrálie přes Spojené státy po Evropu. A kdyby mediální poradci v Lidovém domě věnovali před volbami jen část svojí energie – namísto psaní tisíců často zbytečných tiskových prohlášení – četbě a studiu, věděli by to také.

Mnoho lidí správně říká, že novináři profesionálové už dávno nejsou ti jediní, kdo určují témata rozhovorů mezi lidmi. Minulostí je jejich role, jíž se v anglojazyčném světě říká obrazně "gatekeepers", kdy výhradně pár celostátních novin, televizí a rozhlasových stanic "strážilo bránu", a tedy říkalo, o čem se mluvit bude a o čem nikoli.

Revoluce v podobě rozšíření internetu přinesla lidem obrovské množství nových zdrojů informací a cest komunikace. Některá témata, kterými společnost žije, vznikají zcela mimo novináře.

Kdyby sociální demokraté věřili o něco méně ve všeobecné spiknutí, pochopili by, že se loňské vrhání vajíček na Jiřího Paroubka zrodilo spontánně. Novináři účinek nanejvýše zesílili, když o vajíčkiádě přinášeli zprávy.

Zajisté noviny, zpravodajské weby, televize a rozhlas vliv mají, protože informují, co se v politice děje a co kdo řekl, či odhalují podezřelé věci a skandály. Na něco takového nemají lidé na Facebooku čas ani prostředky. Ale zda se ten či onen televizí zaznamenaný projev Jiřího Paroubka šíří dále po internetu a nakolik se mu lidé smějí či na něj nadávají, o tom už novináři nerozhodují.

Ani nediktují nejmladším, prvovoličům, aby volili TOP 09; kníže Schwarzenberg se dostal mezi mladými do módy, aniž je k tomu komentátoři před volbami masově vyzývali.

Myšlenka, že volby vyhrává nebo prohrává náklonnost novinářů, je dnes hrozně mimo. Hloupá víra ve všemocnou "mediální politiku" nepomůže, když politikovi jde jen o moc, nic si ve skutečnosti nemyslí, program čerpá jen z průzkumů veřejného mínění a chová se jako papaláš.

Zajisté socialisté nejsou jediní ve svém nepochopení role novinářů. I Václav Klaus už mudroval o vlivu médií na výsledek víkendových voleb.

Ale Klausovi o nic nejde, zato když se socialisté nepoučí a zapouzdří se ve své ukřivděnosti a nemodernosti, mohou tím vyklidit pole pro někoho jiného. Pro nějakého opravdového populistu, který využije nespokojenosti s bolestným šetřením, které zemi čeká.

Možná to mně, coby zlému novináři, v Lidovém domě nebudou věřit, ale takovou budoucnost bych si vážně nepřál.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video