Politika extrémní pravice v Česku nemá tradici. Ilustrační foto.

Politika extrémní pravice v Česku nemá tradici. Ilustrační foto. | foto: MF DNES

Nazi-propaganda v Česku nezabírá, levicový populismus ano

  • 527
Neonacisté se u nás do parlamentu v nejbližší době nedostanou. Naopak, dá se čekat příchod populisticky levicové strany. Pokud se tu nějaká objeví, má velkou šanci stát se významným politickým hráčem, soudí politolog Jan Charvát. Taková cesta by prý mohla přivést zpět k moci i ČSSD.

Podobný úspěch neonacistů a ultranacionalistů, jaký se podařil německé NPD, která po zářijových volbách usedla ve dvou spolkových zemích do poslaneckých křesel, v Česku nehrozí. - více zde

I to zaznělo na panelové diskuzi k současnému stavu neonacismu a ultranacionalismu v pražském Goetheově Institutu za účasti odborníků z mnoha zemí.

Poslední extrémně pravicovou stranou v českém parlamentu byli republikáni Miroslava Sládka. Z poslaneckých lavic zmizeli po neúspěchu ve volbách v roce 1998.

Kupředu levá!
Podle politologa Jana Charváta je v současné situaci mnohem větší prostor pro levicovou stranu s populistickými názory.

"NPD v Německu uspěla, protože krajně pravicová politika u nich má tradici. V Česku by jejich rétorika nefungovala ani u ekonomicky nejslabší vrstvy," zdůvodňuje Charvát.

Jenže žádná taková levicová strana u nás zatím není k dispozici.

Šanci má i Paroubek
Názvem by k ní mohla být nejblíž Dělnická strana. Ovšem ta je prošpikována pravicovými extrémisty napojenými na sdružení Národní odpor a Národní korporativismus, takže se spíš soustředí na protilevicovou kampaň a není pravděpodobné, že by otočili o 180 stupňů.

Do jisté míry lze podle Charváta sledovat odklon Jiří Paroubek, ČSSDsociálních demokratů k lacinému levicovému populismu.

Jiří Paroubek si pravděpodobně uvědomuje, že z levicového koláče zatím ukusují jen komunisté. Také mu nejspíš dochází, že je to tak velké sousto, že na něj Filipova (Falmerova) parta nedokáže otevřít ani ústa.

Peklo nebo ráj?
Výsledky posledních voleb ho sesadily z premiérského křesla a sociální demokraty poslaly po letech do opozice.

Pokud se Paroubek rozhodne nastoupit na cestu laciného levicového populismu, musí ale počítat s nebezpečím, že odradí současné voliče ČSSD ze středních vrstev, kteří si pod souslovím sociální demokracie představí jeho skutečný význam a zařazení v politickém uspořádání.

Až zcela na levém okraji to rozhodně není.

"Historicky by to nebylo poprvé, kdy by někteří voliči zabrali na vábení na sociální výhody jako bezplatná lékařská péče nebo bezplatné školství," míní politolog Charvát.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video