Ilustrační snímek

(ilustrační snímek) - zloděj, krádež, násilí | foto: Profimedia.cz

Navzdory krizi lidé méně kradou, ukázaly západočeské statistiky

  • 6
Policejní statistiky ze západočeského kraje ukázaly téměř nepochopitelný trend. I když je ekonomická krize, továrny krachují, propouštějí stovky lidí a například na Tachovsku je nejvyšší nezaměstnanost od roku 1990, kriminalita v západních Čechách klesá.

"Za prvních šest měsíců policie v Plzeňském a Karlovarském kraji dohromady eviduje 11 459 trestných činů, což je 980 případů méně, než za první pololetí loňského roku. Letošní objasněnost je 53 procent, o čtyři procenta více než loni," vypočítává západočeská policejní mluvčí Martina Kohoutová.

Jen pro zajímavost. Absolutně nejvíc zločinů připadá na majetkovou trestnou činnost. Z více než šesti tisíc letošních trestných činů z této oblasti je přes 3,5 tisíce krádeží a bezmála dva tisíce vloupání, hlavně do zaparkovaných aut.

V roce 2008 měli policisté ve své statistice za prvních šest měsíců přes sedm tisíc majetkových zločinů.  Jak si vysvětluje pokles zločinnosti náměstek západočeského policejního ředitele Jaromír Kníže?

"Skutečně je to trend. Měl jsem v ruce statistiku i za letošní červenec, a pokles ve srovnání s loňským rokem jsme zaznamenali i tam. Vždyť si vzpomeňte, jak ještě před několika měsíci byly prognózy, že na Plzeňsku poroste trestná činnost cizinců, kterých je tu velké množství a jako první přicházejí o práci. Ale nic takového se na Plzeňsku neprokázalo. I mě to překvapuje. Ukazuje to, že trestná činnost není provázána s hospodářskou situací," říká policejní důstojník Jaromír Kníže.

Lidé nekradou v práci, bojí se o místo

Zatímco policistům případů ubývá, drobní zlodějíčci přidělávají práci domažlickým strážníkům. "Před několika měsíci tu otevřeli novou velkoprodejnu a ostraha tam často dopadá pachatele drobných krádeží. Někdy tam jezdíme pro ně i dvakrát denně," říká šéf domažlických strážníků Bohuslav Perlovský. Pokud se chmatáci snaží ukrást věci do pěti tisíc korun, jde jen o přestupek.

Policie drobné zloděje řeší jen v případě, že ukradnou věci za víc než pět tisíc korun, a spáchají tím trestný čin, nebo když ochranka chytí zloděj, který byl za krádeže v posledních třech letech odsouzen.

Velitel plzeňských strážníků Luděk Hosman v krajské metropoli ale nezaznamenal v posledních měsících ani nárůst drobných krádeží v obchodech. "V Plzni máme mezi 80 až 100 případy měsíčně, nemění se to," říká šéf plzeňských strážníků Luděk Hosman.

Podle policistů v posledních měsících ubývá i případů, kdy zaměstnanci okrádají své chlebodárce. V minulosti tak časté drobné krádeže nafty z aut nebo stavebních strojů přímo zaměstnanci jsou už téměř výjimečné. "Lidé si skutečně začínají vážit práce, kterou mají. Vědí, že kdyby něco takového udělali, o práci velice rychle přijdou," přidává další pohled náměstek západočeského policejního ředitele Jaromír Kníže.

Přesto ale v policejních statistikách je jedna kategorie trestných činů, která ve srovnání s loňskem vzrostla o celou pětinu. Ohrožení pod vlivem, alkoholu nebo drog, což je problém hlavně řidičů. Za první letošní pololetí západočeští policisté zjistili 671 těchto trestných činů a 96 procent mají objasněno. Loni jich za stejné období měli o 143 méně.


Video