Příjezd čínského premiéra doprovází protesty. | foto: Michal Sváček, MF DNES

Návštěvu čínského premiéra provázely protesty

  • 231
Poprvé v historii České republiky přijel do Prahy čínský premiér Wen Ťia-pao. Kromě premiéra Paroubka se během dvoudenní návštěvy setká i s prezidentem Klausem. Premiéři podepsali 14 smluv. Proti návštěvě protestují aktivisté, kteří upozorňují na porušování lidských práv v Číně.

NEPŘEHLÉDNĚTE:
Prohlášení čínského premiéra Wen Ťia-pao

Jednoho z nejvlivnějších světových politiků přivítal na zahradě Úřadu vlády předseda vlády Jiří Paroubek, který označil příjezd Wen Ťia-paa za "návštěvu roku". Premiéři si pak pochválili vztahy mezi oběma státy.

Premiéři podepsali 14 smluv
Na tiskové konferenci nehovořili o otázce lidských práv v Číně. Paroubek, který jednal s Wen Ťia-paem již před půl rokem při návštěvě Číny, řekl, že se prohlubují politické vztahy a čtvrteční podpis 14 smluv ukazuje, že v ještě větší míře to platí v hospodářské oblasti.

Oba politici podepsali sérii smluv, které upravují spolupráci mezi vládami, ministerstvy i podniky obou zemí v ekonomické, politické i kulturní oblasti. Zřejmě nejsledovanější z tohoto balíku je dohoda o ochraně a podpoře investic s Čínou, již v noci na čtvrtek schválila česká vláda.

"Chceme přilákat vzájemné investice, rozvíjet přímé kontakty na všech úrovních obchodní a ekonomické spolupráce," prohlásil Paroubek. Podle něj chtějí obě strany pokračovat ve spolupráci v mezinárodních organizacích.

Také čínský premiér potvrdil, že se s Paroubkem dohodli na spolupráci a konzultaci v mezinárodních a regionálních záležitostech. Jednání označil za "velmi dobrá". "Mezi oběma státy neexistuje žádný moment konfliktů, ani otevřené a sporné otázky," dodal Wen Ťia-pao.

Lidská práva byla "tabu"
Během tiskové konference, kde bylo možné položit jen omezený počet otázek, se nedostalo na dodržování lidských práv v Číně.

Čínský premiér pouze v obecné rovině řekl, že Čína v rozvoji vzájemných vztahů vždy sleduje dvě zásady: že země jsou si rovny a že se vzájemně respektují. Plně respektujeme cestu, kterou český lid svobodně vybral, prohlásil.

Paroubek již před jednáním řekl, že se o lidských právech zmíní, ale ve stejné míře jako ostatní evropští představitelé. Hlavní důraz chtěl v jednání klást na ekonomiku.

Studenti žádají vyšetření masakru
Před Strakovou akademií čekali na Wen Ťia-paa také příznivci meditačního hnutí Fa-lun-kung, kteří už v poledne zahájili před čínským velvyslanectvím čtyřiadvacetihodinový protest proti pronásledování svých kolegů komunistickým režimem.

Otevřený dopis čínskému premiérovi zaslali také studenti. Žádají ho o vyšetření masakru na pekingském náměstí Tchien-an-men v červnu roku 1989.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video