Řada na pasovou kontrolu na londýnském letišti Heathrow (ilustrační snímek)

Řada na pasovou kontrolu na londýnském letišti Heathrow (ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Návštěvníci z "rizikových" zemí se do Británie dostanou jen na kauci

  • 24
Velká Británie hodlá přitvrdit vůči imigrantům. Respektive vůči cizincům z "rizikových" zemí, jako je Indie, Pákistán či Nigérie. Než vstoupí na půdu ostrovního království, budou muset zaplatit kauci tři tisíce liber (přes 90 tisíc Kč). Zůstanou-li v zemi déle, než jim dovolí víza, suma propadne.

Britská vláda se ke kontroverznímu kroku chystá přikročit už od listopadu. Za vzor pojala podobný model, jaký funguje už od 90. let minulého století v Austrálii. Naopak Kanada od obdobného plánu před časem ustoupila, strhla se tam totiž debata, jestli je vůbec legální a zda nediskriminuje imigranty.

Silnou kritiku lze očekávat i ve Spojeném království, protože cílí jen na některé země. Žadatelů o azyl z "bílých zemí Commonwealthu" si nevšímá, upozorňuje list The Sunday Times. V první fázi se bude týkat těchto konkrétních zemí: Indie, Pákistánu, Bangladéše, Srí Lanky, Nigérie a Ghany. Posléze i další země.

Ministerstvo vnitra podle britského nedělníku vybralo první skupinu zemí na základě vysokého počtu žádostí o britská víza a také kvůli jejich častému zneužívání či porušování z řad občanů těchto zemí. Čísla o zneužívání víz nesdělilo, prozradilo jen počet udělených víz návštěvníkům z jednotlivých zemí.

Jen loni Británie udělila víza 296 tisícům Indů, 101 tisícům Nigerijců a 53 tisícům Pákistánců. Od podzimu už po nich bude vyžadovat zmíněnou kauci 3 000 liber. Pravidlo se bude týkat jen dospělých a víza budou platná na půl roku.

Do budoucna by pak ministerstvo vnitra chtělo pravidlo rozšířit i na další země, jejichž obyvatelé potřebují ke vstupu do Spojeného království víza. Čechů, stejně jako ostatních obyvatel Evropské unie, se to tedy týkat nebude. Byť není Británie plně v Schengenu, obyvatelé EU víza nepotřebují.

K uzákonění nového imigračního pravidla není zapotřebí, aby prošlo hlasováním v parlamentu, tudíž mu nic nestojí v cestě. Ministryně vnitra ho jen včlení do současného zákona, podotkl britský list. Koaliční vláda Davida Camerona si od tohoto kroku slibuje, že výrazně sníží počet imigrantů a zneužívání sociálního systému. Desítky tisíc cizinců prý ročně v zemi zůstávají i poté, co jim vypršely víza. Další pracují načerno, ale stejně využívají sociální systém.

Recept na důvěru voličů?

Na tuto strunu hraje v době, kdy se i Velká Británie potýká s finanční krizí, protiimigrantská Strana nezávislosti Spojeného království (UKIP). A vyplácí se jí to. Její preference v předvolební průzkumech letí nahoru. A úspěchy slaví i v lokálních či doplňkových volbách.

Voliče krade hlavně Cameronovým vládním toryům, jejichž popularita dlouhodobě klesá a zatím marně hledají recept na to, jak odchod voličů zastavit do příštích parlamentních voleb v roce 2015. Opouštějí proto i letité tabu a nahlas hledají řešení, jak omezit počet imigrantů.

Otázka přistěhovalců je v zemi žhavá. Britové se navíc obávají, že království zaplaví příští rok davy Bulharů a Rumunů, pro něž v lednu přestanou platit pracovní omezení. Už dříve proto navrhli zostření pravidel i pro členy EU, konkrétně například pro nezaměstnané, kteří by neměli mít v budoucnu už tak snadný přístup k podpoře.

David Cameron před časem také přislíbil referendum o setrvání Británie v evropské sedmadvacítce. Tedy v případě, že jeho strana vyhraje příští parlamentní volby. Mnoha obyvatelům ostrovního království se totiž také nelíbí ani některé unijní regule.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video