Turecký premiér Recep Tayyip Erdogan při setkání s předsedou české vlády Petrem

Turecký premiér Recep Tayyip Erdogan při setkání s předsedou české vlády Petrem Nečasem v Praze (4. 2. 2013) | foto: Michal Kamaryt, ČTK

Chceme vaše plné členství v EU, řekl v Praze Nečas premiérovi Turecka

  • 44
Premiér Petr Nečas řekl svému tureckému protějšku Recepu Tayyipu Erdoganovi, který přijel na návštěvu do Prahy, že Praha plně podporuje úsilí Ankary o plné členství v EU. Erdogan označil průtahy v přijímacím procesu, táhnoucím se desítky let, za neodpustitelné.

Předseda turecké vlády Erdogan uvedl, že jeho země před branami EU stojí již pět desítek let a zdržování integrace je neodpustitelné. A také zadoufal, že turecké členství podpoří i eurokomisař pro rozšíření EU - kterým není nikdo jiný než Čech Štefan Füle.

Turecko a EU

Přijetí Turecka do EU má řadu kritiků. V europarlamentu by země půlměsíce získala prakticky stejnou váhu jako Německo díky svému počtu obyvatel. Turecko má ale nedořešené vztahy s Řeckem (např. kvůli rozdělenému Kypru, jehož severní část za samostatný stát uznává jen Turecko) či Francií (poté, co Paříž uzákonila zákon proti popírání arménské genocidy v době první světové války, s ní Ankara dočasně přerušila vztahy).

Turecko také čelí kritice kvůli věznění novinářů a nedodržování lidských práv. A kritici premiéra Erdogana říkají, že si v tzv. aféře Ergenekon, velkém procesu se stovkami vojáků a důstojníků obviněných z přípravy puče, jen upevňoval moc (více o procesu zde).

Podmínkou tureckého členství v Unii je podle Nečase úspěšné splnění přístupových podmínek. "Česká republika patří mezi tradiční podporovatele integračního úsilí do EU a my nadále zastáváme postoj, že Turecko by po splnění přístupových kritérií mělo mít možnost stát se plnoprávným členem EU," uvedl Nečas. Podobně před rokem v Ankaře mluvil prezident Václav Klaus (více zde).

Členství, nebo strategické partnerství?

K přistoupení Turecka k EU je třeba splnit řadu podmínek a vyjednat pětatřicet přístupových kapitol. Unie o možném postavení Turecka diskutuje a zvažuje, zda by nebylo vhodnější muslimské zemi nabídnout spíš privilegované partnerství. Tomu je nakloněno například Německo, v němž více než tři miliony Turků tvoří největší etnickou menšinu.

Turecko nastoupilo cestu do EU již na přelomu padesátých a šedesátých let. O přidružení požádalo v roce 1959, asociační dohodu uzavřelo o čtyři roky později. Česko by s ním mohlo spolupracovat v oblasti jaderné energetiky, obě země se chystají podepsat memorandum o strategickém partnerství.

V Turecku nyní také oficiálně běží mise čtyř českých armádních specialistů, kteří pracují jako spojaři na neklidné turecko-syrské hranici. NATO na jihu Turecka posílilo alianční protivzdušnou obranu kvůli situaci v občanskou válkou zmítané Sýrii a pohraničním incidentům.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue