Šéf OSN je v Česku. Neřešme jen Ukrajinu a zapojme ženy do politiky, řekl

  • 16
Do Česka přiletěl generální tajemník OSN Pan Ki-mun. V projevu pro studenty a akademiky v pražském Karolinu zdůraznil potřebu ochrany životního prostředí, posílení práv žen či boj proti chudobě. Svět není jen Ukrajina, vzkázal. Sešel se s premiérem Sobotkou, odpoledne se setká s prezidentem Zemanem.

Po převzetí zlaté medaile za podporu, spolupráci a porozumění mezi národy z rukou rektora Tomáše Zimy pobavil Pan Ki-mun přítomné poznámkou, že sice před olympiádou v Soči nesl olympijskou pochodeň, ale zlatou medaili až dosud nezískal.

Následně generální tajemník OSN připomněl dlouhou historii Univerzity Karlovy a její nadcházející 666. výročí vzniku. Kdyby o něm věděl dříve, načasoval by prý svou návštěvu jinak. Následně znovu rozesmál zaplněné Karolinum prohlášením, že by rád přijel na 777. výročí založení univerzity.

Poté už devětašedesátiletý Jihokorejec zvážněl. Poznamenal, že i přes medializaci konfliktů na Ukrajině nebo v Sýrii není možné zapomínat i na další problematické oblasti, jako je Jižní Súdán či Středoafrická republika.

Ze zřetele není možné ztrácet ani další dlouhodobé problémy, například "rozvojové cíle tisíciletí", které si země OSN stanovily v roce 2000. "Přestože se již podařilo dosáhnout pokroku, na světě je stále 57 milionů dětí bez přístupu k základnímu vzdělání. Miliarda lidí každý den hladoví. Těmto lidem musíme pomoci," řekl Pan Ki-mun.

Změna klimatu a Česko

Co říkají odborníci z českých univerzit

Za jednu ze svých hlavních priorit považuje boj proti klimatickým změnám. "Jako generální tajemník OSN se budu snažit dostat tuto otázku na přední příčky celosvětové agendy," poznamenal Pan Ki-mun v projevu. "Tyto změny jsou díky práci vědců jasně prokázány. V září kvůli nim svolám setkání do New Yorku. Vedle politiků a diplomatů se ho zúčastní také podnikatelé nebo aktivisté," dodal.

Generální tajemník se také zasazuje o zlepšení postavení žen ve společnosti a využití jejich potenciálu. "Ženy jsou nejméně využívaným zdrojem. Pokud se zvýší zastoupení žen v parlamentech a vládách jednotlivých zemí, pokud bude moc soustředěna více do jejich rukou, svět bude lepší místo," řekl.

"Proti globálním změnám nemůžeme bojovat každý sám. Je třeba, aby se všechny národy spojily a postupovaly společně. To je hlavní myšlenka mého dnešního poselství," řekl na závěr.

Generální tajemník ocenil Česko za podporu lidských práv

Z Karolina se Pan Ki-mun přesunul na schůzku s premiérem Bohuslavem Sobotkou. Po ní ocenil české angažmá v oblasti lidských práv a humanitární podpory. S českým ministerským předsedou se bavili také o aktuální situaci na Ukrajině, v Sýrii nebo střední Africe.

Šéf světové organizace na tiskové konferenci uvedl, že cílem jeho druhé cesty do Česka ve funkci je upevnění partnerství ČR a Spojených národů. Vedle politiky lidských práv ocenil Česko také za to, že otázka klimatických změn je součástí jeho politiky a Sobotku pozval na zasedání o klimatických změnách, které se uskuteční 23. září v New Yorku.

Odpoledne se Pan Ki-mun setkal s předsedou Sněmovny Janem Hamáčkem. Hovořili spolu o změnách klimatu nebo o zapojení ČR do mírových misí OSN. Pan Ki-mun se podle Hamáčka přímo zmínil o operaci ve Středoafrické republice i o potřebě OSN, pokud jde o leteckou přepravu.

"Já jsem mu slíbil, že o této věci budu mluvit s předsedou vlády a dalšími ministry, protože česká armáda nedávno vyřadila z výzbroje letouny An-26, které podle mých informací stále jsou v majetku Armády České republiky a hledá se pro ně využití," řekl Hamáček. Pokud by byla možnost, jak dát alespoň některý z těchto strojů k dispozici OSN, byl by to podle něj zásadní příspěvek k operacím tohoto typu.

Generální tajemník si také prohlédl protipovodňové zábrany. Upozornil přitom na problematiku globálního oteplování.

 "Během své návštěvy v Praze se chtěl seznámit s něčím, co má souvislost s vývojem klimatu. Hlavní město poslalo nabídku podívat se, jak se Praha vypořádává s tím, že za poslední dvě dekády se přes ní přehnalo několik povodní," řekl iDNES .cz Michal Broža z Informační centra OSN v Praze. 

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue