Ambasádu přesuneme do Jeruzaléma, až nastane mír, couvá Zeman

  • 673
Prezident Miloš Zeman zahájil třídenní návštěvu Izraele. Při jednání se svým protějškem Šimonem Peresem zdůraznil nutnost boje s terorismem. Vrátil se také ke svému návrhu přesunout českou ambasádu z Tel Avivu do Jeruzaléma, který popudil řadu palestinských politiků.

Český prezident v posledních dnech čelí kritice kvůli svému návrhu přesunout české velvyslanectví z Tel Avivu do Jeruzaléma, který přednesl koncem září v Hradci Králové na galavečeru tematicky věnovanému židovskému státu (více o Zemanově vystoupení v Hradci čtěte zde).

Prezidentův kontroverzní výrok mírnil s odstupem ředitel zahraničního odboru Hradu Hynek Kmoníček. "To, co pan prezident myslel, bylo, že izraelsko-palestinský spor skončí mírovým řešením ve formě dvou států, a pak Česká republika radostně přenese velvyslanectví z Tel Avivu do Jeruzaléma," prohlásil v rozhovoru pro Českou televizi.

V pondělí se k této otázce vrátil při své návštěvě v Jeruzalémě i sám Miloš Zeman. "Stěhování ambasád by přicházelo v úvahu až po skončení mírového procesu," reagoval prezident na dotaz zpravodaje iDNES.cz, zdali se stěhováním české ambasády do Jeruzaléma plánuje vyčkat na zrušení rezoluce Rady bezpečnosti OSN číslo 478 (roku 1980 přinesla přesun drtivé většiny zastupitelských úřadů členských států z Jeruzaléma do Tel Avivu, pozn. red.).

Uvedl také jako další podmínku nutnost výstavby rezidenční čtvrti pro zastupitelské úřady. "Podmínkou pro přestěhování naší ambasády není jenom ukončení mírového procesu, ale také výstavba rezidenční čtvrti v Jeruzalémě pro budoucí velvyslanectví," řekl Zeman novinářům doprovázejícím jej na oficiální návštěvě Svaté země. Prezident při svém projevu podotkl, že se snad "tato čtvrť nebude nepodobat bruselsko-evropské architektuře".

Zeman si prý nedávno přečetl prohlášení bývalého izraelského premiéra a někdejšího starosty Jeruzaléma Ehuda Olmerta, který uvedl, že by město pro stěhování diplomatických kanceláři nemělo dostatek prostoru. Masivní stěhování by podle někdejšího starosty bylo pro město pohromou.

Zeman: S teroristy se nevyjednává, ale bojuje

Český prezident se na úvod své návštěvy Izraele setkal se svým protějškem Šimonem Peresem. Při pondělním jednání v prezidentkém paláci v Jeruzalémě uvedl, že boj proti mezinárodnímu terorismu je společným úkolem nejen České republiky a Izraele, ale celého civilizovaného světa. S teroristy se podle něj nevyjednává, ale bojuje. Vyjednávání je pouze činí silnějšími, prohlásil Zeman, který zároveň označil Izrael za ostrov demokracie na Blízkém východě.

Vlivný rabín

Ovadia Josef byl nejvlivnějším rabínem, někdejší hlavou sefardské komunity v zemi. Stál u zrodu ultrakonzervativní náboženské strany Šas, která mnoho let hrála roli jazýčku na vahách v izraelských vládních koalicích. 

Proslul řadou kontroverzních výroků na adresu Palestinců i dalších. Před třemi lety například při kázání prohlašoval, že lidé nežidovského původu se narodili jedině proto, aby sloužili Židům (více o tom se dočtete zde).

Rabín Ovadia Josef zemřel v pondělí ve věku 93 let. V jeruzalémské nemocnici byl hospitalizován před dvěma týdny kvůli řadě zdravotních potíží.

Izraelský prezident Šimon Peres byl rabínovým blízkým osobním přítelem.

Jednání s Peresem bylo však krátce po zahájení přerušeno, neboť izraelský prezident musel odjet za umírajícím rabínem Ovadiou Josefem. Izraelské úřady později oznámily skon tohoto duchovního vůdce sefardských židů. Prezidenti Česka a Izraele se mají znovu sejít v pondělí večer po rabínově pohřbu, na který Peres zamířil.

Podle Zemana Česká republika vyjadřuje plnou podporu Izraeli jako ostrovu demokracie a "technologickému tygru". "Byl jsem přítelem, jsem přítelem a budu přítelem," pronesl Zeman na adresu židovského státu.

Prezident připomněl, že Česko nedávno nabídlo, aby jeho vojáci působili v rámci mise OSN na Golanech (více o problematice nasazení českých vojáků na Golanech se dočtete zde). České ministerstvo obrany také vysílá dopravní letadlo CASA s posádkou na Sinajský poloostrov. Zeman vyzdvihl i fakt, že ČR v rámci Evropské unie podpořila zařazení vojenského křídla libanonského hnutí Hizballáh na evropský seznam teroristických organizací. Izrael tento unijní krok v červenci uvítal.

Důležitost boje s terorismem Zeman zdůraznil i při pozdějším setkání s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem. Odpoledne prezident navštívil po boku první dámy památník obětí a hrdinů holokaustu Jad Vašem v Jeruzalémě. Prohlédl si mimo jiné exponáty věnované českým Židům. Během rozhovoru s průvodcem poznamenal, že "sudetští Němci byli mnohem fanatičtější než říšští".

V úterý podle všeho Miloše Zemana čeká mimo jiné návštěva východní části Jeruzaléma, tedy území okupovaného Izraelem od roku 1967. Prezident však upřesnil, že náplň programu určuje izraelská strana.

Na dotaz českých médií, proč nenavštívil také palestinská teritoria, Zeman uvedl, že se jedná o návštěvu Izraele. "Když cestuji do Rumunska, také nemusím navštívit Srbsko," poznamenal.

Zemanův výrok přinesl smršť kritiky z arabských zemí

Zemanův výrok o stěhování české amabasády do Jeruzaléma popudil celou řadu organizací sdružujících arabské státy. Proti přesunu zastupitelského úřadu se ohradil například předseda arabského parlamentu, orgánu Ligy arabských států, Ahmad bin Muhammad Jarván.

Fotogalerie

Podle Jarvána by přesun ambasády znamenal "do očí bijící porušení mezinárodního práva, rezolucí OSN, Ženevských úmluv a mezinárodních dohod o okupovaných palestinských územích, včetně východního Jeruzaléma". Již dříve českého prezidenta kritizoval člen výkonného výboru Organizace pro osvobození Palestiny Saíb Irikát, který mu posléze kvůli tomu poslal osobní dopis (více čtěte zde).

Ozvalo se rovněž palestinské radikální hnutí Hamas, které ovládá pásmo Gazy. Mluvčí Hamasu Saláh Bardavíl návrh českého prezidenta označil za neúctu k náboženským, kulturním a politickým normám. Zástupce Hamasu také řekl, že Česko by takovýmto krokem porušilo i principy UNESCO, a vyzval tuto organizaci, aby ČR zabránila v jejich porušení. Bardavíl rovněž vyzval arabské a muslimské země, aby do záležitosti zasáhly a odradily Česko od tohoto "závažného kroku".

Kvůli Zemanovi mimořádně zasedne islámská organizace

Naposledy se kriticky k Zemanovu výroku o přesunu české ambasády vyjádřila v pondělí také Organizace islámské spolupráce (OIC). Její generální tajemník Akmeleddin Ihsanoglu návrh českého prezidenta označil za nebezpečný, porušující mezinárodní právo a podkopávající nezadatelná práva palestinského lidu. Zemanův návrh může poškodit vztahy celé OIC s Českou republikou, citovala z Ihsanogluova prohlášení agentura Spojených arabských emirátů (WAM).

Ihsanoglu poukázal na to, že vyjádření českého prezidenta se liší od postoje mezinárodního společenství, zvláště pak Evropské unie, k otázce statusu Jeruzaléma. Dále tajemník také oznámil, že svolává mimořádnou schůzi stálých zástupců OIC, kteří mají projednat "tento nebezpečný krok" a zaujmout k němu stanovisko.

Drtivá většina zemí má svá velvyslanectví v Izraeli v Tel Avivu, v Jeruzalémě má pouze několik států konzuláty - například USA či Itálie. Podle izraelských zdrojů mají jen Bolívie a Paraguay své ambasády na předměstí Jeruzaléma.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue