Návštěva komisařky OSN v Čečensku končí skandálem

- Vysoká komisařka OSN pro lidská práva Mary Robinsonová opustila Čečensko, aniž by viděla vše, oč měla zájem. Rusko jí totiž nepovolilo návštěvu internačního tábora Černokozovo, kde jsou podle organizací na ochranu lidských práv vězňové týráni. "Paní Robinsonová viděla vše podstatné k tomu, aby si mohla udělat nestranný názor. A právě nestranný názor je to, co paní komisařce dosud chybělo," řekl sebevědomě mluvčí Kremlu Sergej Jastržembskij.

Rusko odůvodnilo omezení cesty Robinsonové bezpečnostními hledisky. Podle ruských agentur, je kopmisařkas průběhem své cesty po Čečensku hrubě nespokojena.

Do Ruska přicestovala 31. března, aby během čtyřdenní návštěvy prověřila pravdivost zpráv o porušování lidských práv v Čečensku a uprchlických táborech v sousedních republikách.

Robinsonová prošla nemocnici a věznici v Grozném a pohovořila s obyvateli města. V sobotu 1. dubna při její návštěvě v utečeneckém táboře v ingušské obci Ordžonikidzovskaja uprchlíci začali křičet a pokoušeli se prorazit bezpečnostní kordon, aby si mohli s komisařkou promluvit. Federální vojáci jim v tom však silou zabránili.

Ruský komisař pro lidská práva Oleg Mironov, jenž Robinsonovou na její cestě doprovázel, okomentoval tento incident slovy: "Nelze vyvozovat závěry pouze ze slov rozrušených lidí v uprchlickém táboře."

Vysokou komisařku OSN při té příležitosti vyzval, aby Rusku pomohla, místo toho, aby je kritizovala.

Rusko se mezinárodnímu tlaku podvolilo teprve nedávno. Činitelům mezinárodních organizací na ochranu lidských práv umožnilo přístup do čečenské zóny až po výhrůžkách představitelů evropských zemí a Spojených států, kteří začali mimo jiné mluvit o "omezení hospodářské pomoci".


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video