Bezpečnostní síly Hamasu se v pásmu Gazy připravují na příjezd katarského emíra

Bezpečnostní síly Hamasu se v pásmu Gazy připravují na příjezd katarského emíra (23. října 2012) | foto: Reuters

Gaza přivítala katarského emíra, první hlavu státu od vítězství Hamasu

  • 13
Do pásma Gazy dorazil katarský emír Hamád Ibn Chalífa al-Sání. Je to první hlava státu, která palestinské území navštívila od roku 2007, kdy se zde chopilo moci hnutí Hamas. Palestinští islamisté se nedávno zřekli peněz ze Sýrie a Íránu a Katar jejich podporu pohotově nahradil.

Katarský emír v Gaze slavnostně zahájil výstavbu velkého investičního projektu v hodnotě 400 milionů dolarů (8,6 miliard korun), jehož účelem je obnova území poničených vleklým konfliktem s Izraelem. Emírova početná delegace zamířila do Gazy autem z Egypta přes hraniční přechod Rafáh za přísných bezpečnostních opatření.

Hamas tvrdí, že na zajištění emírovy bezpečnosti má velmi dobře připravený plán a v ulicích budou hlídkovat tisíce příslušníků bezpečnostních jednotek. Ozbrojenci budou střežit především cestu na stadion, kde má emír k Palestincům promluvit.

Jeho návštěva je podle BBC především znamením posilování pout mezi Hamasem a státy Perského zálivu. Důležitým spojencem palestinských radikálů byla dlouhá léta Sýrie a v Damašku také od roku 1999 sídlila politická kancelář Hamasu. Letos v únoru se přestěhovala do Kataru s odůvodněním, že kvůli povstání proti režimu prezidenta Bašára Asada nemůže efektivně pracovat.

Hamas se podle analytiků zpočátku zdráhal Asadovy snahy o rozdrcení rebelů jakkoliv komentovat, protože nechtěl riskovat ztrátu finančních zdrojů ze Sýrie a jejího dlouhodobého spojence Íránu. V únoru však šéf vlády v pásmu Gazy Ismaíl Haníja veřejně vyjádřil svoji podporu "hrdinskému úsilí syrského lidu, který bojuje za svobodu, demokracii a reformy".

Abbás se mračí

Rozchodu Hamasu s Damaškem a Teheránem obratně využil Katar a stal se jedním ze sponzorů palestinských militantů. Emirát oplývající zásobami zemního plynu byl první zemí arabského světa, která veřejně vyzvala k vojenské intervenci do Sýrie a svržení Bašára Asada. Minulý rok byl hlavním arabským spojencem NATO při vojenských operacích nad Libyí a významně se angažuje při urovnávání regionálních konfliktů.

Dauhá udržuje srdečné vztahy s Washingtonem i Teheránem a výtečně vychází jak s s Izraelem tak Hamasem, který Západ považuje za teroristickou organizaci. Emír se nedávno osobně angažoval v procesu usmíření mezi Hamasem a palestinskou správou na Západním břehu Jordánu. Palestinci jsou rozděleni od roku 2007, kdy se Hamas násilím zmocnil pásma Gazy.

Od té doby vládne sekulární Fatah podporovaný Západem jen na západním břehu Jordánu. A právě Fatah není z emírovy návštěvy Gazy dvakrát nadšený. Mluvčí prezidenta Mahmúda Abbáse prohlásil, že palestinská správa vítá úsilí Kataru pomoci obyvatelům Gazy, zároveň však zdůraznil "nutnost zachovat legitimní představitele palestinského lidu".


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video