Si Ťin-pching hned na úvod jednání označil Sobotku za přítele čínského lidu. Uvedl, že bilaterální vztahy mezi oběma zeměmi sice v minulosti zažily horší časy, nicméně nyní jsou opět dynamické a neustále se rozšiřují.
Číňané po investicích v Praze míří do Varů. Chtějí tamní hotel Pupp![]() |
Český premiér následně označil čtvrteční setkání za „potvrzení dynamického vývoje česko-čínských vztahů“. Hned na úvod rovněž čínskému vůdci tlumočil pozdrav od českého prezidenta s tím, že Miloš Zeman „velice rád vzpomíná na vaše poslední setkání“. Zeman byl v Číně letos i loni.
„Česká republika spolu s ostatními zeměmi Evropské unie i Čína čelí vážným hrozbám, mezi které patří terorismus. Věříme, že společné úsilí napomůže této hrozbě čelit,“ řekl Sobotka. Stejně tak je podle něj potřeba hledat společné řešení komplikované situace v Sýrii.
Český premiér je na návštěvě Číny již od neděle, nejprve jednal v Šanghaji, následně se v městě Su-čou zúčastnil summitu platformy 16+1, tedy zástupců Číny a šestnácti zemí střední, východní a jihovýchodní Evropy. V Pekingu se v pátek ještě setká se svým čínským protějškem Li Kche-čchiangem.
Hlavními prioritami Sobotkovy cesty je rozvoj spolupráce obou zemí v oblasti hospodářství, zdravotnictví, cestovního ruchu, energetiky či průmyslu. Premiéra doprovází ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček, zástupci dalších ministerstev a rovněž početná podnikatelská delegace.