Německá kancléřka Angela Merkelová (24. srpna 2016)

Německá kancléřka Angela Merkelová (24. srpna 2016) | foto: Profimedia.cz

Merkelová se na Zemana určitě netěší, ale má hroší kůži, míní analytik

  • 632
Angela Merkelová má k Česku blízký vztah, čtvrteční návštěva u Miloše Zemana však zlatým hřebem její cesty po Evropě nebude. „Němci vědí, že zahraniční politiku u nás řídí premiér,“ říká v rozhovoru pro iDNES.cz analytik Jakub Eberle. Merkelová bude podle něj za rok opět bojovat o post kancléřky, nechce odejít od rozdělané práce.

Angela Merkelová ve čtvrtek navštíví prezidenta Zemana a předsedu vlády, zavítá do výzkumného centra ČVUT a čeká ji jednání s představiteli vědeckých institucí. Který bod programu je nejzásadnější?
Žádný zajímavý bod tam nevidím. Je to standardní státní návštěva, která je zajímavá jen tím, že probíhá v nestandardním čase. Program je tradiční - setkání s vrcholnými představiteli, plus nějaké postranní téma. Tím je tentokrát věda a výzkum, což je velké společné téma Česka a Německa.

U některých čtenářů iDNES.cz vyvolala bouřlivé reakce zpráva, že sešlo z původně zvažované debaty se studenty. Vidí v tom snahu vyhnout se tématu migrační krize a kritice ze strany veřejnosti. Vy také?
Přiznám se, že nemám žádné zákulisní informace. Můj dojem zvenku ovšem je, že ano. Každopádně si myslím, že to nemusí být jen snaha vyhnout se veřejné kritice. Může to fungovat i obráceně.

Jakub Eberle

Jakub Eberle je výzkumným pracovníkem Ústavu mezinárodních vztahů a Fakulty...

Výzkumný pracovník Ústavu mezinárodních vztahů a Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy.

Vystudoval mezinárodní vztahy na univerzitě ve skotském St Andrews a doktorské studium v anglickém Warwicku.

Zabývá se zejména současnou německou zahraniční politikou.

Představme si, že Angela Merkelová vystoupí na právnické fakultě, dočká se tam potlesku vestoje a čeští politici ničeho. Myslím, že je to snaha depolitizovat ten vztah a držet ho za zavřenými dveřmi, aby se něco nestalo. Ať už z jedné, nebo druhé strany.

Jako mladá vědkyně strávila Merkelová v Praze řadu měsíců. Jaký má vlastně vztah k Česku, když na chvíli odhlédneme od politiky?
Její osobní vztah je velmi blízký. Angela Merkelová má Česko i Čechy ráda. Je potřeba si uvědomit, že ať po ní přijde kdokoli, nikdy k nám tak blízko mít nebude.

Nemůže tento vztah migrační krize zkalit? Připomeňme, že na kancléřku čeká setkání s Milošem Zemanem. Prezident přitom veřejně odsoudil její kroky - pozvání Syřanů i to, že nestanovila žádnou horní hranici imigrace.
Myslím si, že ho moc nezkalí. Angela Merkelová má poměrně hroší kůži, za poslední roky už ji kritizoval leckdo. Na schůzku s Milošem Zemanem se určitě nijak zvlášť netěší, ale je to pragmatická politička, kterou to nerozhází.

Druhý aspekt je, že výroky Miloše Zemana - podobně jako dříve výroky Václava Klause - jsou v Německu brány s určitou rezervou. Němci dokáží rozlišit mezi tím, kdo říká silná slova a kdo ve skutečnosti řídí českou zahraniční politiku. Miloš Zeman je brán jako politik, který si dělá, co chce, bez ohledu na to, v jaké je zrovna pozici.

Kdo podle nich řídí českou zahraniční politiku?
Úřad vlády. Jejich pohled je takový, že je to především Bohuslav Sobotka a tým kolem něj, takže třeba Tomáš Prouza (státní tajemník pro evropské záležitosti, pozn. red.). Pak samozřejmě ministerstvo zahraničí. Úřad vlády má ale pod sebou evropskou politiku, která je ve vztahu k Německu zásadní. Důležitá schůzka je tedy vždycky ta s premiérem, návštěva prezidenta je spíše formální záležitost.

Merkelová nemá v CDU soka, do voleb ji nejspíš povede i za rok

Vraťme se k Angele Merkelové, kterou by téměř přesně za rok měly čekat parlamentní volby. Její popularita nicméně od začátku migrační krize klesá - měla podporu více než 60 procent Němců, aktuální průzkum magazínu Stern a RTL kancléřce přiznal už jen 43 procent. Její náskok dotahuje Sigmar Gabriel, šéf koaliční SPD. Je kancléřka v ohrožení?
Kdyby padaly hodnoty Angely Merkelové tak, jak se píše v českých novinách, tak už je dávno v záporných číslech. Ale ona má podporu lehce pod polovinou, což je číslo, o jakém se většině českých i německých politiků může jen zdát.

Kancléřka v Praze

Angela Merkelová přijede ve čtvrtek do Prahy. Sejde se s premiérem i prezidentem, zavítá i do nového výzkumného centra ČVUT v Dejvicích.

Na programu jsou tato témata: budoucnost EU, pokračování v Česko-německého strategického dialogu a spolupráce ve vědě, výzkumu a moderních technologiích.

Hlavním účelem návštěvy je příprava summitu 27 zemí EU v Bratislavě, který se uskuteční 16. září.

Kancléřka už tento týden navštívila Itálii a Estonsko. V pátek ji čeká cesta do Varšavy, kde bude jednat s lídry zemí V4. Znovu se tam setká i s Bohuslavem Sobotkou.

Kancléřka zažila velký propad na přelomu let 2015 a 2016, kdy ty hodnoty spadly asi ze 70 procent rovnou na 50. Ale od té doby je to jeden měsíc plus pět, další měsíc mínus šest. Není to křivka, která by pořád padala dolů.

Osobní popularitě politiků nepřičítám zásadní význam, pokud se nemění nějak dramaticky. Navíc ani nevíme, jestli předseda SPD Gabriel povede stranu do voleb. Jeho vnitrostranická pozice není příliš silná.

Víme vlastně, jestli se bude o post kancléřky opět ucházet Merkelová?
Nevíme, ale budeme to vědět velmi brzy. Na konci roku se koná sjezd CDU a těžko se dá představit, že by tam ještě neměli kandidáta. Já si osobně tipnu, že bude, a myslím, že to není moc odvážný tip.

CDU zaprvé nemá významného politika, který by mohl být jejím nástupcem a který by byl zejména jasně populárnější než Angela Merkelová.

Druhý důvod je, že v tuhle chvíli by Angela Merkelová odcházela od rozdělané práce, to ona nebude chtít. Německo i Evropu ještě čeká spousta výzev.

Říkáte, že silní protikandidáti v CDU nejsou. Co třeba předsedkyně parlamentní frakce CDU Julia Klöcknerová, ministr financí Wolfgang Schäuble nebo ministryně obrany Ursula von der Leyenová?
To jsou určitě zajímavá jména. Ale myslím si, že Julia Klöcknerová není aktuální, protože své zemské volby v Porýní-Falci prohrála, dokonce podruhé za sebou. Do budoucna může být velkým jménem, ale v tuhle chvíli je to člověk, který nevyhrál žádné volby, které vedl, přestože se to od ní očekávalo.

Julia Klöcknerová prohrála zemské volby v Porýní-Falci.

Ministru financí Wolfgangu Schäublemu je 73 let.

Ursuka von der Leyenová kancléřku podporuje.

Wolfgang Schäuble má samozřejmě obrovskou popularitu, ale je to spíš takový „elder statesman“ - člověk, který má velký respekt, ale třeba už důvodu jeho věku si nemyslím, že by mohl být kandidátem. Možná, kdyby se něco stalo, například padla vláda, a byl by potřeba kancléř na rok. Není to ale dlouhodobá perspektiva.

Ursula von der Leyenová, to je zajímavější jméno. Zatím se ale proti Angele Merkelové nijak významně nevymezila. Buduje si vlastní pozici a počítat s ní určitě musíme, z těch tří jmen je podle mého názoru asi nejrealističtější. Ale spíše po Angele Merkelové, než proti ní (profil von der Leyenové zde).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video