Místopředseda Rady ČT Jaroslav Dědič, předseda Rady ČT Milan Uhde a...

Místopředseda Rady ČT Jaroslav Dědič, předseda Rady ČT Milan Uhde a místopředsedkyně Rady ČT Dana Eklová (11. prosince 2013) | foto: Petr Topič, MAFRA

Poslanci budou vybírat hlídače ČT a ČRo. Zájem má Jurinová a 80 dalších

  • 39
Poslanci budou vybírat devět nových členů Rady Českého rozhlasu a České televize z více než 80 jmen. Mezi nimi jsou politici i bývalí či současní zaměstnanci médií.

Mezi politiky patří někdejší poslankyně KSČM Ivana Levá, lidovec a bývalý ministr kultury Jaromír Talíř či členka ODS Dana Eklová.

Mezi jmény jsou i ty, kteří si s politikou přímo či nepřímo dříve zadali. Třeba Daniel Váňa - dlouholetý mediální konzultant a poradce KDU-ČSL, Jaroslav Veis - poradce bývalého předsedy Senátu Petra Pitharta, rektor VŠE Richard Hindls - někdejší kandidát do Senátu za ČSSD a Roman Prorok - mluvčí úřednického kabinetu Jana Fischera.

Nominace do rad ČT a ČRo

Občanské iniciativy navrhly také bývalou moderátorku a exmluvčí motolské nemocnice Evu Jurinovou, mezi nominovanými je i jméno moderátora kuchařských pořadů Ivana Vodochodského.

Na veřejnoprávní média by mohla dohlížet také zpravodajka Lidových novin Petra Procházková - Paikarová, starostka České obce sokolské Hana Moučková či psycholog Ivan Douda.

Kuriózním kandidátem pak je Eugen Freimann. Jeho jméno je známé z kauzy lékaře Jaroslava Bartáka, který si odpykává 14letý trest za znásilňování a vydírání. Freimann je známý i kvůli tomu, že jej pravoslavná církev zbavila kněžství (více čtěte zde).

Komu končí mandát

Rada ČT

Milanu Uhdemu, Daně Eklové, Jiřímu Preslovi, Antonínu Bajajovi a Radku Mezuláníkovi

Rada ČRo

Tomáši Ratiborskému, Bohušovi Zoubkovi

O návrat do mediálních rad usilují také jejich předsedové Milan Uhde a Tomáš Ratiborský.

"Už jsem řekl a netajím se tím, že se fyzicky a psychicky cítím na to, abych ještě absolvoval jedno volební období. Na to ale musí být dva. Členy rady volí Poslanecká sněmovna a to je sféra, kterou já neumím odhadnout," řekl nedávno iDNES.cz současný předseda Rady ČT Milan Uhde, který mandát zastává už šest let. Končí mu 19. března.

ANO připravuje změnu pravidel

"Ta práce mě baví, ale víte, jak to chodí. Ta pravidla volby už by dnes měla vypadat úplně jinak. Nominace občanských sdružení není příliš průhledná," podotkl Ratiborský, který vede Radu ČRo a mandát mu končí v polovině března.

Tímto názorem si Ratiborský jistě získá členy ANO, neboť toto hnutí mělo už ve volebním programu slib, že odpolitizují jmenování členů mediálních rad.

"Chci, aby ta změna byla maximálně kvalitní, takže předpokládám, že ji ve spolupráci s ministerstvem kultury předložíme v druhé polovině letošního roku," řekl iDNES.cz předseda volebního výboru, poslanec ANO Martin Komárek.

Jeho kolega z výboru Martin Kolovratník iDNES.cz řekl, že návrh na změnu podmínek už poslanci předjednávali s první náměstkyní ministryně spravedlnosti Hanou Marvanovou. "Je to ve fázi prvních úvah. Například německý model vyjmenovává kulturní instituce, které mohou členy rady nominovat. Třeba radu církví nebo zástupce profesních svazů umělců, ale tomu já se trochu bráním, protože nevím, jak je objektivně vybrat. Pak existuje model trojnožky, kdy by část členů navrhoval Senát, část prezident a část Sněmovna. Na podobném principu funguje už třeba volba ombudsmana," podotkl Kolovratník.

Kandidáty do rad v současné době mohou navrhovat právě občanská sdružení a další iniciativy. Politici totiž připouštějí, že některá sdružení či nominace mohou vznikat účelově.

Jména ještě poslancům přicházejí

Seznam kandidátů zatím není kompletní. Volebnímu výboru Poslanecké sněmovny přicházejí ještě další jména poštou. Jen za pondělek jich podle Kolovratníka bylo zhruba dalších dvacet, které přibyly k více než šedesáti dosud známým. Pokud budou dopisy mít na obálce páteční razítko, poslanci návrh budou posuzovat.

Počet návrhů ale ve finále nemusí znamenat počet reálných nominací. Poslanci vyřadí ty návrhy, které případně nesplňují formální požadavky.

"Postup je nyní takový, že se volební výbor nad návrhy tento a příští týden sejde, stanoví si jízdní řád voleb. Na přelomu únoru a března proběhne veřejné slyšení části kandidátů. Budeme směřovat k tomu, aby se na plénu o celé věci hlasovalo 20. nebo 21. března, což je bezprostředně poté, co končí mandáty," popsal Kolovratník.

V patnáctičlenné Radě ČT vyprší v březnu mandát pěti členům. Náhradníků se hledá šest, neboť jedno křeslo zůstalo neobsazené.

V případě devítičlenné Rady ČRo končí mandát v březnu dvěma členům a poslanci by měli vybrat tři náhradníky.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video