Miloš Zeman poté, co ho občané zvolili novým prezidentem České republiky.

Miloš Zeman poté, co ho občané zvolili novým prezidentem České republiky. | foto: Jan Zátorský, MAFRA

Zeman u stran nepochodil, šéfa NKÚ chtějí vybrat podle svého gusta

  • 443
Mezi novým prezidentem a stranami začal boj o to, co komu přísluší. Zástupci stran ve Sněmovně přijali dost odtažitě návrh Miloše Zemana, že by novým prezidentem Nejvyššího kontrolního úřadu mohl být senátor a bývalý šéf fondu životního prostředí Libor Michálek. Zeman tím nenadchnul vládní strany ani opozici.

"Při vší úctě k jeho návrhu, kandidáta volí Sněmovna. Nemáme tady prezidentský systém," řekl iDNES.cz šéf poslaneckého klubu TOP 09 a Starostů Petr Gazdík. Na tom, kdo bude navržen do čela NKÚ, by se podle něj měly dohodnout koaliční strany po konzultaci s opozicí.

Jenže to je jen půl pravdy. Prezidenta a viceprezidenta NKÚ jmenuje podle ústavy hlava státu na návrh Sněmovny. Když poslanci přijdou s někým, kdo se prezidentovi nebude líbit, může se "šprajcnout". Tak jako bývalý prezident Václav Havel, když odmítl jmenovat viceprezidentem úřadu sociálního demokrata Františka Brožíka.

"Napadl mě třeba takový pan Michálek, který prokázal na ministerstvu životního prostředí určitou míru statečnosti a nezkorumpovatelnosti," řekl Zeman v prvním velkém rozhovoru po svém zvolení v ČT.

Michálek je nyní senátorem za Prahu 2, kterého navrhli společně lidovci, zelení a Piráti. Upozornil na sebe na podzim 2010, když si tajně nahrával tehdejšího ministra životního prostředí Pavla Drobila z ODS a jeho poradce Martina Knetiga, aby prokázal nekalé praktiky v resortu. Michálek přišel o místo, z vlády odešel i Drobil. Soud později řekl, že nahrávky jsou nepoužitelné (více zde).

Senátor a bývalý šéf fondu životního prostředí Libor Michálek

"Pokládám to za Zemanovo vyjádření v euforii. Je to mnohem víc na nějaké dohodě ve Sněmovně, i s opozicí," řekl v úterý šéf poslanců ODS Marek Benda. Zmínil se, že jemu by se jako kandidát zamlouval například bývalý viceprezident NKÚ Václav Peřich. V ODS se mluvilo i o poslankyni Zdeňce Horníkové.

Koalice se pokusí shodnout na šéfovi NKÚ, než Zeman nastoupí

Vládní koalice se podle Gazdíka i Bendy pokusí na kandidátovi do čela NKÚ domluvit a zvolit ho ještě na únorové schůzi. Pokud by se to povedlo, mohl by ho na devět let jmenovat Václav Klaus ještě před tím, než se Zeman 8. března po složení slibu ujme úřadu.

Ve hře jsou podle Gazdíka renomovaná jména s větší kvalifikací pro post prezidenta NKÚ, než má Michálek. Než se koalice shodne, nechtěl nikoho jmenovat. Podle informací iDNES.cz je jedním z dalších jmen ve hře zástupce Česka v Evropském účetním dvoru Jan Kinšt, který už v NKÚ působil.

Zemanův nápad s Michálkem neoslovil příliš ani opozici. "Mně by se jako kandidát líbil Miloslav Kala, který úřad v současnosti vede, ale na kandidátovi by měla být dohoda napříč kluby," řekl iDNES.cz šéf poslanců ČSSD Jeroným Tejc. Nemyslí si ani, že by Zeman myslel Michálkovo jméno jako někoho, koho by si v čele NKÚ výslovně přál, ale jako příklad, jak by měl prezident NKÚ vypadat.

"Vystupuje jako osoba, která je proti korupci. Pro nás je to ale jako osoba, o které toho moc nevíme," reagoval zdrženlivě na Michálkovo jméno šéf poslanců komunistické strany Pavel Kováčik.

Podle předsedkyně poslaneckého klubu Věcí veřejných Kateřiny Klasnové by měl být novým prezidentem NKÚ člověk, který není spjatý s žádnou politickou stranou. Ve VV se podle ní uvažuje o dvou až třech jménech. Michálek mezi nimi není. "Dovedu si ale i toto jméno představit," řekla Klasnová. Připomněla, že Sněmovna se šéfa NKÚ pokusila vybrat už pětkrát a že to nyní bude šestý pokus.

Samotný Michálek se také k Zemanovu vyjádření, že by právě on mohl kontrolní úřad vést, postavil zdrženlivě. "Spíše chtěl podle mě říci, jaký typ osobnosti by se mu v té funkci líbil," míní Michálek. Nikdo ze Sněmovny s tím o této možnosti nemluvil. Na dotaz, jak se mu líbí, že spor o jeho jméno slouží k tomu, aby politici ve Sněmovně prezidentovi jasně řekli, co přísluší jim a co jemu, Michálek odvětil: "Ale oni si také musí být vědomi, že by měli navrhnout člověka, kterého bude prezident ochoten jmenovat."


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video