Premiér Bohuslav Sobotka, k němuž se sklání poslanec ČSSD Jaroslav Foldyna, na

Premiér Bohuslav Sobotka, k němuž se sklání poslanec ČSSD Jaroslav Foldyna, na mimořádné schůzi Sněmovny. Lavici v popředí sálu zatím přenechal Jiřímu Rusnokovi (21. ledna 2014). | foto: MAFRA

Poslanci se přou o služební zákon, Sobotka ponechal lavici Rusnokovi

  • 262
Sněmovna se sešla na mimořádném jednání. Mezi pěti body programu má i návrh služebního zákona z dílny ČSSD. Měl by projít prvním čtením, aby prezident Miloš Zeman jmenoval ministrem Andreje Babiše. Designovaný premiér Bohuslav Sobotka zatím zůstal v poslanecké lavici.

Sobotka při prvním jednání poslanců po svém jmenování usedl do lavice, kterou má vyhrazenu jako poslanec ČSSD. Premiérské místo pod pultem předsedy Sněmovny Jana Hamáčka ponechal Jiřímu Rusnokovi.

"Zatím tu ještě máme vládu v demisi, nová jmenována nebyla. Takže předpokládám, že do lavic zasedne až poté, kdy bude jmenována," komentoval situaci šéf sociální demokracie.

Návrh ještě před hlasováním o podobě programu hodinu a půl slovně atakovala opozice. Podle TOP 09 a ODS povede ke zrušení podmínky lustrace u ministrů.

"Dnešním první čtením zrušíte fakticky lustrační zákon. A vy to víte, jenom se tváříte, že ne. To je pokrytectví," vzkázal do koaličních lavic první místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek. "Všechno, co tu zavádíte, je jen proto, aby mohl pan Babiš řídit bez řidičského průkazu," dodal předseda ODS Petr Fiala. Předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg pak použil pikatní přirování, když řekl, že "i nejlepší víno, když do něj dáte kus hovínka, tak je zkažené".

Těmito narážkami koalice opakovaně poukázala na slova prezidenta Miloše Zemana, který už v prosinci řekl, že nemá nic proti jmenování šéfa ANO Andreje Babiše ministrem, pokud služební zákon do té doby projde alespoň prvním čtením. Babiš se v současnosti na Slovensku soudí, zda byl, či nebyl aktivním spolupracovníkem StB. Ta na Babiše vedla svazek, budoucí ministr financí v něm figuruje pod krycím jménem Bureš.

Jurečka: Osvědčení budeme muset předložit všichni

Sobotka tvrdí, že novela zákona o službě státních zaměstnanců z roku 2002, který ale dosud nenabyl účinnosti, zrušení lustrací nezavádí a ponechává v platnosti lustrační zákon. Poslanec ANO Jaroslav Faltýnek řeči opozice rovnou označil za lež.

Místopředseda lidovců Marian Jurečka v rozpravě k programu řekl, že zákon žádnou reálnou změnu pro začátek koaliční vlády neznamená. "Schválením tohoto tisku se nic nezmění, protože účinnost bude od 1. ledna 2015, kdy se změny projeví," uvedl Jurečka, kandidát na ministra zemědělství. On sám prý lustrační osvědčení má, předložil jej na výzvu Hradu. "Předpokládám, že všichni budeme vyzváni, abychom prezidentovi lustrační osvědčení doložili," je přesvědčený politik.

Koalice už nyní připravuje změny novely

Ačkoliv se kritice koalice brání, už nyní její politici připravují novelu této změny. Podle Sobotky proto, aby se do návrhu ČSSD zapracovaly i myšlenky lidovců a ANO. Před ukvapenýmm postupem a následným pozměňováním novely za pochodu ale varuje iniciativa Rekonstrukce státu, na kterou se politici u tohoto zákona odvolávají, protože jej iniciativa doporučovala jako jedno z protikorupčních opatření. "Za vzniklé situace považujeme za zásadní, aby koaliční strany představily konkrétní postup při dopracování zákona," uvedla iniciativa v úterním vyjádření tisku v narážce na připravovanou novelu novely.

Návrh zákona rozšiřuje mimo jiné platové třídy, ruší výsluhy nebo navyšuje odpovědnost úředníků za škody ze 4,5 násobku na osminásobek platu. Kromě toho zavádí funkci státního tajemníka a generálního ředitele státní správy a podle vzdělání rozlišuje úředníky se služebním označením "referent" a "rada". Počítá s tím, že zákon by měl nabýt účinnosti od ledna příštího roku.

Úředníků by mělo být o čtvrtinu méně, soudí ministerstvo

Sobotka před začátkem úterního jednání řekl, že generální ředitel státní správy by měl být vybrán ještě letos. Důvodová zpráva pak uvádí, že zavedení tohoto úřadu by jen v letošním roce mělo státu 60 milionů korun a povede k nárůstu zaměstnanců Úřadu vlády o 30 lidí.

Konec porcování medvěda?

Poslanci podpořili zákon, který jim zkrátí řečnění a zamezí přílepkům

Důvodová zpráva také konstatuje, že pro stát podle odhadů nyní pracuje 101 tisíc úředníků. Státní službu by podle kvalifikovaného odhadu ministerstva práce a sociálních věcí ale mělo vykonávat jen 75 tisíc úředníků.

Zpráva také uvádí, že nejpozději příští rok by se platové tarify měly zvednou o dvě procenta. Podle Sobotky ale novela samotné navyšování platů nepřinese. "Nechceme diskuzi zatěžovat novými rozpočtovými výdaji. Ať je nejprve služební zákon účinný jako celek, pak jsme připraveni vést diskuzi o otázce odměňování státních zaměstnanců, aby odpovídala kvalifikaci a byl v něm karierní řád," řekl Sobotka.

Vlastní návrh služebního zákona na výjezdním zasedání přijala na začátku ledna také Rusnokova vláda (více o jeho podobě čtěte zde).

Zeman už avizoval, že se sejde s jednotlivými kandidáty na ministry. První za ním má jet předseda ANO Babiš, poslankyně hnutí Věra Jourová novinářům v úterý řekla, že schůzku na Hradě má sjednanou ve čtvrtek odpoledne. Postupně se připravuje na převzetí rezortu. "A na schůzku s prezidentem jsem si už koupila nový klobouk," dodala.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video