Pod návrh se v parlamentu podepsali jen tři lidé. Ilustrační foto

Pod návrh se v parlamentu podepsali jen tři lidé. Ilustrační foto | foto: Jan Markovič

Návrh na odstátnění církve vylekal poslance číslem 666

  • 8
Někteří britští poslanci začínají věřit na nadpřirozená znamení. Podnět na odstátnění anglikánské církve, který se jim dostal na stůl, totiž nesl číslo 666. To se považuje za symbol antikrista. Možná i proto návrh neprošel.

Poslední kniha Nového zákona, Zjevení svatého Jana, říká, že číslo 666 je číslem apokalyptické šelmy, která "měla dva rohy jako beránek, ale mluvila jako drak". Tato šelma pak "činí veliká znamení, dokonce i oheň z nebe nechá před zraky lidí sestoupit na zem", stojí v Bibli.

"Je neuvěřitelné, že podnět, jako je tenhle, má náhodou zrovna toto významné číslo," kroutí hlavou liberálnědemokratický poslanec Bob Russell. "Vypadá to, že bůh nebo ďábel opravdu chodí po zvláštních cestách," dodává.

Podnět s číslem 666 je velmi lapidární a píše se v něm, že "sněmovna vyzývá k odstátnění anglikánské církve". To v praxi znamená, že autor podnětu žádá, aby anglikánská církev, v jejímž čele stojí britská královna, nadále neměla postavení státní církve.

Podobné podněty jen zřídka vyústí v nějaký konkrétní zákonodárný krok, spíš se používají jako prostředek, jak veřejně upozornit na některá témata. Ani návrh na oslabení postavení anglikánské církve zřejmě žádný dopad mít nebude a snad nezpůsobí ani šlehání "plamenů pekelných" do poslaneckých lavic. Pod návrh se totiž zatím podepsali jen tři lidé.

Anglikáni, ke kterým se hlásí téměř polovina Britů, se od katolíků odštěpili v 16. století. Tehdy se král Jindřich VIII. rozhodl omezit moc katolické církve ve svém království, mimo jiné proto, že mu papež nechtěl povolit rozvod.

Anglikánská církev má nyní celosvětový charakter a v Británii je státní institucí - její světskou hlavou je královna a její biskupové zasedají ve Sněmovně lordů.


Video