Výplata sociálních dávek v Chomutově. Ilustrační foto

Výplata sociálních dávek v Chomutově. Ilustrační foto | foto: Martin Adamec, MAFRA

Správa sociálních dávek se může vrátit firmě „odstrčené“ stíhaným Šiškou

  • 12
Ministerstvo vnitra má zaplatit za chybu jiného resortu, potažmo bývalého náměstka ministerstva práce a sociálních věcí Vladimíra Šišky, který nyní čeká na soud kvůli obžalobě z uplácení, pokutu půl milionu korun. Správu dávek navíc možná získá firma, kterou Šiška svým rozhodnutím "odstřihl".

Splacení pokuty vnitru uložil antimonopolní úřad ve svém středečním rozhodnutí. A pokud jde o počítačové systémy, které na úřadech práce vyplácejí dávky sociální podpory, zdá se, že se sem vrátí firma, která je už dříve osmnáct let spravovala - OKsystem.

Antimonopolní úřad totiž svým rozhodnutím dal za pravdu podnikateli Radimu Jančurovi a jeho firmě Student Agency, který si stěžoval, že se nemohl zúčastnit zakázky na nový software pro úřady práce. Na ten totiž nebylo vyhlášeno řádné výběrové řízení.

První náměstek MPSV Vladimír Šiška využil toho, že ministerstvo vnitra má rámcovou smlouvu na nákup licencí firmy Microsoft. Domluvil se s firmou Fujitsu, která uzavřela smlouvu s vnitrem na na nákup licencí a pak zadala práci na vývoji softwaru pro úřady práce několika firmám spřáteleným s Vladimírem Šiškou. Firmy pracují jako subdodavatel Fujistu a vyvíjejí zcela nové softwarové aplikace pouze na základě rámcové smlouvy na nákup licencí. Což je podobné jako postavit traktor díky smlouvě o nákupu pneumatik.

Za porušení zákona o veřejných zakázkách nyní antimonopolní úřad pokutuje vnitro coby centrálního zadavatele. "S nálezem se nejprve seznámíme, je to příliš čerstvé, analyzují to naši právníci. A pak s největší pravděpodobností podáme rozklad proti tomuto rozhodnutí," říká mluvčí ministerstva vnitra Pavel Novák.

Podobnou stížnost vznesla k antimonopolnímu úřadu již dříve i KDU - ČSL, ale o té UHOS rozhodl, že strana lidová není oprávněný subjekt, který by mohl podnět podat, protože se sami nemohli takové zakázky účastnit, vzhledem k tomu, že nejsou softwarovou firmou.

OK System zpět na úřady práce

Rozhodnutí ÚOHS mimo jiné dál zakazuje plnění dvou klíčových dodatků ke smlouvě, což znamená, že ministerstvo práce a sociálních věcí dál nemůže nechat na softwarových aplikacích pracovat firmy, které se k zakázce dostaly tímto způsobem bez soutěže. Vše by se tedy teoreticky mělo vrátit do starých kolejí a místo současných firem by se na úřady práce měl vrátit OKsystem. Ten má s ministerstvem stále platnou smlouvu na vývoj softwaru na úřadech práce.

Ředitel OKsystemu Martin Procházka potvrdil, že takový scénář je možný. Pokud by na něj došlo, potřebovala by nicméně firma určitý čas na to, aby systémy vyplácející dávky převzala od stávajících provozovatelů. "Dokázali bychom to do dvou, tří měsíců," uvedl Procházka. OKsystem dodnes spravuje a vyplácí jednu z dávek sociální podpory, přes kterou k lidem míří největší objem peněz.

Dosavadní firmy, které rok a půl ostatní dávkové systémy vyvíjely, si příliš dobré jméno neudělaly. Ve výplatách dávek loni panoval chaos, úředníci se museli vrátit k tužce a papíru, lidem dávky nechodily buď vůbec nebo třeba třikrát, což jsou chyby, které ani nešly zjistit, protože je počítače nezaznamenávaly.

Pracovníci úřadů práce kolabovali, do práce chodili i o víkendech, přesto se nepodařilo zabránit úniku mnoha set tisíc korun zbytečně. Nové systémy navíc měly podle tvrzeni bývalého vedení ministerstva práce v čele s exministrem Jaromírem Drábkem (TOP 09) ušetřit oproti stávající firmě přes 200 milionů ročně. Jenže stály naopak bezmála trojnásobek toho, co agenda OK Systemu.

Rozhodnutí antimonopolního úřadu je zatím nepravomocné a zúčastněné strany, v prvé řadě firma Fujitsu, proti němu mohou podat do dvou týdnů rozklad.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video