Mackova interpretace tehdejších událostí zvítězila. A přetrvává dodnes

Mackova interpretace tehdejších událostí zvítězila. A přetrvává dodnes | foto: Michal Sváček

Návrat do politiky neplánuji, říká Miroslav Macek

  • 51
V roce 1997 se česká politická scéna otřásla. "Sarajevský atentát" odstartoval pád Klausovy vlády, rozkol v ODS a vznik nové strany. "Byl to jeden z dalších pokusů, jak odstranit Václava Klause z české politiky," myslí si dosud Miroslav Macek, který patřil mezi hlavní aktéry tehdejšího dění.

ODPOVĚDI MIROSLAVA MACKA ČTĚTE ZDE

Miroslav Macek vždy v ODS působil tak trochu jako rebel a kritik. Po aféře s privatizací Knižního velkoobchodu se dokonce z vrcholné politiky stáhnul. V době, kdy se strana rozštěpila a mnozí od Klause prchali, se však za svého předsedu postavil.

Současný publicista a glosátor, v Zábřehu na Moravě žijící důchodce a autor kuchařek pro snoby, tehdy začal ve velkém organizovat Klausovu podporu. Nebýt jeho, občanští demokraté by se ze šoku tak snadno nevzpamatovali.

V Sarajevu tehdy Klausovi naléval energii. "Telefonicky jsem do něho ´hučel´, ještě když byl na sarajevském letišti," vzpomíná po letech Macek. Hlavně díky němu se prý Klaus do země vrátil opět jako bojovník.

Podle bývalého místopředsedy ODS se ale k "Sarajevu" schylovalo už dlouho před samotnou událostí. "Bylo to velmi cítit a bylo to velice nepříjemné a podezíravé ovzduší. Vždy mi na mysli vytane Ivan Pilip, během grémia ODS špitající v rohu cosi do mobilu," odpověděl Macek v on-line rozhovoru. "Ale možná jen objednával pizzu k večeři," neodpustil si vtipný dodatek.

Macek jako první označil Jana Rumla a Ivana Pilipa, kteří 28. listopadu tehdejšího premiéra Klause vyzvali k rezignaci na předsednický post, za pučisty.

Jeho interpretace tehdejší krize ve straně zvítězila a dodnes přetrvává. Vzbouřenci odešli, aby později založili Unii svobody, zbytek straníků se kolem svého opětovně potvrzeného předsedy Klause sjednotil. A Macek se znovu vyšvihl na post místopředsedy strany.

Ani po deseti letech svůj názor na podzimní krizi nemění. "Souhrou okolností, náhod a plánů se leckomu zdálo, že nastala vhodná doba k definitivnímu odstranění Václava Klause z české politiky a nastolení příznivců ´pravdy a lásky´. Je poučné si uvědomit, jak tehdejší aktéři skončili... velmi poučné," myslí si.

Návrat do politiky neplánuje, má prý mnohem zajímavější aktivity. Raději politiku zvenčí glosuje. "Myslím, že svou publikační činností pomáhám ODS více, než v jakékoliv funkci," uvedl Macek pro iDNES.cz.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video