Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Navigátoři Kaczynského letadlo varovali, potvrdily černé skříňky

  14:15aktualizováno  16:49
Záznamy z černých skříněk letadla polského prezidenta jsou nepoškozené. Dokládají, že posádka dostala včas doporučení využít jiné letiště než smolenské, kde se stroj v mlze zřítil. Uvedl to místopředseda ruské vlády Sergej Ivanov. Polští vyšetřovatelé odmítají, že by pilota někdo k přistání nutil.

"Výstrahy před nepříznivými meteorologickými podmínkami byly předány včas a posádka je dostala," řekl Ivanov na poradě předsednictva vlády.

"Technický stav obou palubních zařízení je uspokojivý. Umožňuje podrobně rozšifrovat a analyzovat záznamy všech údajů o letu a chodu palubních zařízení," uvedl vicepremiér.

Zatím lze prý učinit dva závěry: černé skříňky řádně fungovaly a zaznamenaly naprosto všechny údaje až do dopadu letadla na zem. Podle Ivanova se tak spolehlivě potvrdilo, že posádka včas obdržela varování o špatném počasí na letišti i doporučení využít záložní letiště.

Ruská média už dříve uvedla, že navigátoři na letišti říkali pilotovi, ať přistane v Minsku nebo Moskvě. V místě neštěstí byla viditelnost kolem 400 metrů, přičemž podle předpisů musí být pro přistání viditelnost jeden kilometr.

Ruští experti se podle tisku shodují, že za neštěstí nejspíše může chyba pilotů při opakovaných pokusech o přistání v husté mlze. Podle experta Valerije Šelkovnikova, citovaného vládním listem Rossijskaja gazeta, má "lidský faktor" na svědomí až 90 procent nehod letounů Tu-154 a v daném případě "je naprosto zjevné, že v takovém počasí měla posádka přeletět na záložní letiště".

Ještě před prezidentským letounem ve Smolensku úspěšně přistál Jak-40 s novináři, zatímco vojenský Il-76 se po dvou neúspěšných pokusech vrátil na moskevské letiště Vnukovo.

Podle nejmenovaných expertů, citovaných listem Moskovskij komsomolec, bylo letiště u Smolenska nejspíše vybaveno armádním přistávacím zařízením, které se však liší od civilní verze, nemluvě o tom, že tupolev polského prezidenta byl vybaven americkými přístroji. K neštěstí mohla vést i jiná častá chyba, kdy posádka ve snaze co nejdříve uvidět zemi, aby do ní nenarazila, nechá letoun příliš klesnout.

Pilota nikdo přistát nenutil, říkají Poláci

Špatný vtip

Gruzínská televize Imedi nechala už před měsícem Kaczynského zemřít - ve fiktivní reportáži o ruském vpádu do Gruzie měl polský prezident zahynout při letu do Tbilisi.

Polští vyšetřovatelé odmítají spekulace, které naznačují, že byl pilot letadla k přistání v mlze přinucen. "V současném stavu vyšetřování neexistují žádné informace, že by pilota k přistání někdo nutil," řekl vrchní polský vyšetřovatel Andrzej Seremet.

Spekulace o nátlaku se v tisku objevily v souvislosti s napjatým harmonogramem vzpomínkové akce v Katyni. Proč prezidentský speciál letěl do Smolenska teprve v den připomínkových akcí k 70. výročí katyňského masakru? Kdo o tom rozhodoval? Takové lety se plánují s velkým předstihem, zvažují se varianty v případě špatného počasí, počítá se s časovou rezervou, aby v případě možnosti bylo možné přistát na jiném místě a dojet na pietní obřady.

Pokud byl let na pietní akci do Katyně naplánován na poslední chvíli, ovlivnil chování pilotů nejspíš i stres. Podle ruských vyšetřovatelů není vyloučené, že příkaz k přistání ve Smolensku dal sám prezident Kaczynski. Podle polských vyšetřovatelů ale žádné informace nenasvědčují tomu, že by pilot byl k přistání nucen.

Polská média připomínají, že v srpnu 2008 během rusko-gruzínského ozbrojeného konfliktu Kaczynski nařídil pilotovi přistát v Tbilisi, ačkoliv Gruzie byla ve válečném stavu. "Důstojník by neměl být úzkostlivý," řekl tehdy prezident novinářům na palubě. Pilot ale nařízení hlavy státu odmítl a přistál v sousedním Ázerbájdžánu. Prezident na něj byl velmi rozzlobený.

Předseda horní komory polského parlamentu Bronislaw Komorowski po tragické smrti Lecha Kaczynského převzal prezidentské povinnosti

Předseda horní komory polského parlamentu Bronislaw Komorowski po tragické smrti Lecha Kaczynského převzal prezidentské povinnosti

Komorowski nařídí revizi cestovních opatření

Úřadující polský prezident Bronislaw Komorowski nařídí revizi pravidel pro cestování státních představitelů. Bude to první úkol pro nového šéfa Úřadu národní bezpečnosti. Bývalý šéf úřadu Aleksander Szczyglo byl jedním z 96 obětí letecké katastrofy, při které zemřel polský prezident.

"První úkol, kterým pověřím nového šéfa Úřadu národní bezpečnosti, bude revize pravidel cestování vojenských představitelů," řekl Komorowski. Při nehodě u Smolenska přišla polská armáda prakticky o celé vrcholné vedení. Kvůli tomu se uskuteční mimořádná schůzka velvyslanců NATO. (Kdo bude řídit vojáky? více čtěte zde)

V Polsku, které truchlí za oběti "nové katyňské tragédie", se řada lidí ptá, proč jedním letadlem letělo tolik důležitých lidí v zemi (seznam obětí letecké katastrofy najdete zde). Například v USA nesmí prezident a viceprezident létat jedním strojem, na palubě jednoho letadla nesmí být najednou ani velitelé jednotlivých složek americké armády a dokonce ani jejich zástupci.

Cestovní pravidla českých špiček

V České republice zajišťuje přepravu ústavních činitelů armáda. Ta má směrnici pro lety státní a vojenské důležitosti, která řeší různé bezpečnostní normy a opatření při letu. Žádné směrnice a omezení kolik představitelů státu nebo velitelů armády může cestovat najednou jedním letadlem ale nemá. Při plánování letů vychází armáda z požadavků zadavatele, tedy například Kanceláře prezidenta republiky, Úřadu vlády nebo příslušných kanceláří Poslanecké sněmovny, Senátu a ministerstev, uvedla pro iDNES.cz Jana Růžičková z Generálního štábu AČR.

Zastaralé Tupolevy

Podle řady Poláků měly být ruské Tupolevy Tu-154 z vládní letky už dávno vyřazeny. Pokaždé, když se politici v minulosti snažili prosadit nákup nových strojů, zvedla se proti tomu kampaň v některých polských médiích. Kdyby za stejných podmínek prezident letěl jiným letounem, existovala by jistá šance na dobrý konec.

Pilot se pokoušel ještě před pádem stroj navést do větší výšky, ale jak řekl listu Gazeta Wyborcza jeden ze zaměstnanců smolenského letiště, s tak těžkým letadlem, jako je Tu-154, to není možné.

Tupolev

Tupolev 154

Tupolev Tu-154M je ruský dopravní třímotorový proudový letoun, který létá od počátku 70. let 20. století. Přirovnat se dá k Boeingu 727. Celkem bylo vyrobeno přes 900 kusů. Od roku 1998 došlo celkem k 14 haváriím Tu-154M, k poslední v lednu tohoto roku. Podle leteckého publicisty Martina Velka Tupolev 154 dnes již neodpovídá moderním požadavkům spotřebou paliva, ale jinak je to "poctivé a spolehlivé letadlo".

Také čeští politici donedávna při svých cestách používali Tu-154. Kbelské armádní dopravní letectvo, pro které se vžil název vládní letka, je vyřadilo v roce 2007 poté, co zakoupilo dvojici letounů Airbus A-319 CJ. (více o vládní letce čtěte zde)

Autoři: ,

Nejčtenější

Připravte si zásoby jídla na 72 hodin, vyzývá Evropská unie v nové strategii

Občané Evropské unie by si měli připravit zásoby jídla, které jim v případě nouze vydrží nejméně 72 hodin. Říká to nová strategie, kterou ve středu zveřejnila Evropská komise. Strategie připravenosti...

Proč se to zvrtlo? Trump čekal boxerský pás, ale Zelenskyj ukázal fotky se zajatci

Američtí představitelé začali věřit ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi, ačkoliv jejich vlastní zpravodajské informace jsou v rozporu s jeho tvrzeními. Magazínu Time to řekl ukrajinský...

Táhněte do pr****! řve gynekoložka ve videu na pacientku. Teď jí hrozí trest

Gynekoložka ze středočeských Líbeznic čelí kritice poté, co vulgárně napadla jednu ze svých pacientek. Ta konfrontaci natočila na video a na lékařku podala stížnost. Podle šéfa České lékařské komory...

Daňové přiznání za rok 2024: využijte formuláře pro internetové podání

Jako každý rok i letos musí mnoho podnikatelů, drobných živnostníků i další osoby samostatně výdělečně činné podat daňové přiznání a přiznat své příjmy. Vyplnit růžový formulář musí i někteří...

Fešná ruská reportérka slavně osvobodila Sudžu, teď ji roztrhala mina

Premium

Perfektně nalíčená a načesaná se vrhala na nejžhavější místa bojů. Anna Prokofjevová nedávno ulovila sólokapra, když jako první ruský novinář přinesla záběry ze znovuzískané Sudže v Kurské oblasti....

Policie v Pardubicích vyšetřuje násilnou smrt, tragédii předcházel konflikt tří lidí

Pardubičtí kriminalisté se od sobotních ranních hodin zabývají případem násilné smrti muže, ke kterému došlo bezprostředně po konfliktu několika osob v centru města. Policisté zadrželi dva podezřelé...

29. března 2025  7:52,  aktualizováno  15:43

Počet mrtvých po zemětřesení v Barmě překročil 1600, další se pohřešují

Počet obětí pátečního zemětřesení v Barmě stoupl už na 1 644, oznámilo podle agentur barmské vojenské vedení. Předchozí sobotní bilance čítala 1 002 mrtvých. Přes 2 300 lidí bylo zraněno, 30 se...

29. března 2025  5:53,  aktualizováno  15:22

Záchranář i statečný mladík. Připomeňte si Čechy, kteří padli při obraně Ukrajiny

Po invazi ruských vojsk na Ukrajinu se do obraných řad napadeného státu rozhodlo připojit i několik českých dobrovolníků. Někteří z těch, kteří byli přesvědčení, že konflikt na východě neovlivní jen...

29. března 2025  14:53

Ledový kámen z Arktidy a stromoví humři. Pražská zoo zahájila sezonu

Pražská zoologická zahrada v sobotu slavnostně zahájila už 94. sezonu. Celodenní oslavy provází nejen kulturní program, ale také pro zahradu význačné události, včetně představení jedné novinky....

29. března 2025  14:12

V Rusku velí k rasové čistotě. Bereme jen lidi slovanského vzhledu, hlásí firmy

Tamní zákony to sice zakazují, ale to nevadí. Ruské firmy, ale i úřady si do svých inzerátů a výběrových řízení bez servítek píšou, jací zájemci se mají hlásit – Slované. Požadavky na slovanské...

29. března 2025  14:12

Barma po zemětřesení požádala o pomoc, v pohotovosti jsou i čeští záchranáři

Barmská vláda oficiálně požádala o zahraniční pomoc po ničivém zemětřesení, obdrželo ji i české velvyslanectví v Rangúnu. Radiožurnálu to řekl vedoucí tamního úřadu Petr Starý. Ministerstvo zahraničí...

29. března 2025  13:35

Marihuana je na ústupu i kvůli hraní na počítači, říká o závislosti terapeut

Premium

Kratom, nikotinové sáčky, nadměrné hraní počítačových her. To je jen pár závislostí, které dnes s dětmi řeší terapeuti Adiktologické ambulance Kolping na Vysočině. V Česku jsou všechny návykové látky...

29. března 2025

Rusko znovu udeřilo na Dnipro, útoky zabily čtyři lidi a zničily několik domů

Sledujeme online

Ruské vzdušné útoky na ukrajinské průmyslové město Dnipro si vyžádaly nejméně čtyři mrtvé a 21 raněných. Informoval o tom v noci na sobotu na platformě Telegram šéf oblastní správy Serhij Lysak,...

29. března 2025  10:23,  aktualizováno  12:23

Obří hotel v Adršpachu? Místní děsí projekt v chráněné oblasti za 1,5 miliardy

Je březen, turisticky mrtvý měsíc, ale parkoviště v Adršpachu už se plní. „Czy to nie jest za darmo?“ diví se Polák ve stříbrné oktávce, že musí zaplatit 220 korun. Kdyby přijel v létě, bez předchozí...

29. března 2025  12:17

Podezřelý, který v Amsterdamu pobodal pět lidí, je Ukrajinec z Doněcké oblasti

Muž podezřelý z útoku v centru nizozemské metropole je třicetiletý Ukrajinec z Doněcké oblasti, uvedla v sobotu agentura Reuters s odvoláním na nizozemskou policii. Motiv jeho činu stále není jasný.

29. března 2025  12:14

Ceny potravin se zbláznily. K bojkotu řetězců se uchýlili i švédští zákazníci

Poté, co v únoru ve Švédsku ceny potravin zlomily rekord za poslední dva roky, se tisíce lidí po celé zemi rozhodly konat. Od minulého pondělí zákazníci na sedm dní bojkotovali největší supermarkety...

29. března 2025

Policie pátrá po seniorovi z Příbramska, doma nechal dopis na rozloučenou

Policisté pátrají po devětašedesátiletém Milanu Labudovi z Březnice na Příbramsku. V pátek odjel z domova osobním autem, nemá s sebou mobilní telefon ani doklady. Doma zanechal dopis na rozloučenou.

29. března 2025  11:14