Navigační systém Galileo

Navigační systém Galileo | foto: Profimedia.cz

Navigační systém Galileo u nás chystá agent StB s kosmonautem Remkem

  • 273
O satelitním navigačním systému Galileo, který v prosinci přesídlil z Bruselu do Prahy, informuje vládu bývalý spolupracovník StB Jan Kolář. Na vývoji projektu se podílí i další bývalý člen KSČ Jaroslav Šmíd a současný komunistický europoslanec a kosmonaut Vladimír Remek.

Praze se v prosinci poštěstilo, když Evropská unie rozhodla o přemístění centrály satelitního navigačního systému Galileo z Bruselu právě do české metropole.

Na vybudování největšího evropského vědecko-technického projektu se podle serveru iHNED.cz velkou měrou podíleli tři Češi, kteří jsou spojeni s komunistickým režimem.

Potvrzeno: Galileo bude sídlit v Praze

Šestašedesátiletý docent ČVUT Jan Kolář šéfuje České kosmické kanceláři a pro vládu zpracovává zprávy o vývoji Galilea. Od roku 1972, tedy od svých osmadvaceti let, spolupracoval podle iHNED.cz s komunistickou tajnou službou - donášel jí informace na americké diplomaty, které získával, když si na ambasádu USA chodil pro literaturu o kosmonautice.

Kolář se ale brání, že nikoho ze svého okolí neudával. Ani z jeho spisu nevyplývá, že by kvůli němu byl třeba někdo z Američanů vyhoštěn.

Kontrarozvědka si ho ale do roku 1986 vedla jako kandidáta tajné spolupráce pod krycím jménem Apolon. Důstojníci StB si spolupráci s ním, aspoň podle dochovaných poznámek, pochvalovali.

Na Galileu pracují i další dva lidé spjatí s KSČ

S StB spolupracoval také náměstek Národního bezpečnostního úřadu Jaroslav Šmíd, který se od roku 2007 účastnil jednání Evropské komise o bezpečnostních parametrech systému Galileo.

Co je Galileo?

Družicový systém, jehož hlavním cílem je snížit závislost na americkém systému GPS a pokrýt signálem nové oblasti, například sever Evropy.

Sídlí v pražských Holešovicích. Start je naplánován na rok 2014.

Stál 3,5 miliardy eur (90 miliard korun).

Šmíd byl členem KSČ a pracoval na ministerstvu vnitra jako programátor v odboru rozvoje speciální výpočetní techniky, který se v lednu 1989 spolu s celou Správou vývoje automatizace stal součástí StB.

Náměstek se ohání tím, že o sloučení nevěděl a má negativní lustrační osvědčení. Třetím člověkem, který se na vývoji Galilea výrazně podílel a má komunistickou minulost, je komunistický europoslanec a kosmonaut Vladimír Remek.

Ten mimo jiné sedí v Interinstitucionálním panelu projektu Galileo a za konkurenta americké navigace GPS vydatně bojoval na stránkách novin.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video