Anders Fogh Rasmussen

Anders Fogh Rasmussen | foto: AP

NATO zvažuje vojenské možnosti v Libyi. Rasmussen zásah odmítl

  • 51
Severoatlantická aliance neplánuje vojenskou intervenci v násilím zmítané Libyi, oznámil generální tajemník Anders Fogh Rasmussen. Podle amerického prezidenta Obamy ale NATO zvažuje i vojenské možnosti.

"NATO nemá v úmyslu zasahovat v Libyi," řekl Rasmussen s tím, že "jako obranná aliance a bezpečnostní organizace se musí NATO uvážlivě připravovat na každou eventualitu".  K akci by podle něj Aliance přistoupila pouze s mandátem od Rady bezpečnosti OSN. Ten současný použití síly neumožňuje.

Americký prezident Barack Obama ale o několik hodin později uvedl, že s ohledem na vývoj situace v Libyi NATO vojenské možnosti zvažuje, napsala agentura Reuters.

Britský ministr zahraničí William Hague potvrdil, že Británie s dalšími zeměmi společně pracují v Radě bezpečnosti OSN na podmínečné rezoluci o bezletové zóně nad Libyí. Rezoluce by podle Haguea vstoupila v platnost pouze za jasně daných podmínek a v případě, že by ji podpořily státy regionu.

Kaddáfí potřebuje, aby mu někdo dýchal za krk

Podle expertů je ale vojenský zásah zvenčí velmi rizikový

Podle Rasmussena se zatím Aliance nechystá ani k námořní blokádě Libye kvůli uplatnění současné rezoluce Rady bezpečnosti OSN, která uvalila na Tripolis zbraňové embargo. Alianci nikdo o takový krok nepožádal.

Rasmussen znovu odsoudil, že Kaddáfí používá vojenskou sílu proti civilnímu obyvatelstvu. "Porušování lidských práv a mezinárodního humanitárního práva je skandální," prohlásil. Vláda Muammara Kaddáfího by podle něj měla ustoupit a umožnit přechod k demokracii. "Silný vítr změn vane v celém regionu - a fouká směrem ke svobodě a demokracii," řekl Rasmussen.

Zdůraznil, že NATO v souvislosti se situací v Libyi úzce spolupracuje s dalšími mezinárodními a regionálními organizacemi, včetně OSN, Evropské unie, Ligy arabských států a Africké unie.

Připomněl, že situací se budou zabývat ministři obrany členských zemí NATO ve čtvrtek a v pátek v Bruselu. "Zváží, jakým způsobem může NATO udělat více, aby pomohlo partnerským zemím v severní Africe a na celém Blízkém východě," dodal.

Mezi osmadvacítkou už druhý týden probíhají horlivé konzultace, jakou roli může Aliance v případě Libye sehrát. Hovoří se také o tom, že NATO by mohlo vojensky garantovat například dodržování mezinárodních restrikcí vůči Libyi. To by byl případ tolik diskutované bezletové zóny nad Libyí.

Vyhlášení bezletové zóny by mohlo zabránit Kaddáfího letectvu v bombardování povstaleckých pozic. Libyjští piloti by v případě vzletu čelili hrozbě sestřelení západními stíhačkami. Podle velení amerických ozbrojených sil v oblasti by to ale nevyhnutelně znamenalo i vyřazení libyjské protiletadlové obrany.

, natoaktual.cz

Video