NATO zaplatí armádě dva radary

Brusel - Dvě miliardy korun vyčlení vyčlení Severoatlantická aliance na nákup dvou širokopásmových páteřních radarů pro sledování vzdušného prostoru nad Českou republikou. Nové radary by česká armáda měla dostat v letech 2005-6 a budou umístěny poblíž Pardubic a Brna. Smlouvu na dodávku zařízení podepsala aliance ve čtvrtek s britsko-italskou společností Alenia Marconi Systems.

NATO vyčlenilo na radary pro Českoue publiku zhruba 65 milionů eur, tedy
asi dvě miliardy korun.

Český velvyslanec v Bruselu Karel Kovanda zdůraznil, že to je zhruba tolik, kolik činí český příspěvek do rozpočtu aliance za pět let. "Je to příklad toho, že nejen platíme, ale také dostáváme," podotkl.

Připomněl, že radarová kontrola vzdušného prostoru je jedním ze základních požadavků aliance na členské státy, ale nejen to - Česká republika by se bez ní neobešla, ani kdyby v NATO nebyla.

Více než polovina ze zmíněných dvou miliard připadne na stavební práce, které by měla zajišťovat česká firma vybraná v národním řízení. Zatím však ještě není stoprocentně jisté, že s tím budou všechny členské státy NATO souhlasit, tedy že nebudou také na stavební část požadovat vypsání mezinárodní soutěže.

Společnost Alenia Marconi Systems uspěla v konkurenci čtyř firem včetně americké Lockheed Martin. Podle Kovandy nabídla odpovídající technické řešení za nejnižší cenu. Smlouva na dodávky radarů se týká také Maďarska, kterému NATO přidělí tři takové radary.

Podle plánu by tak do konce roku 2005 mimo jiné mělo Maďarsko za přispění NATO postavit tři radarová stanoviště na území měst Békescsaba, Bánkút a Zengovárkony.

Nové radiolokátory nahradí dosluhující ruské radary, na jejichž modernizaci už aliance přispěla České republice částkou půl miliardy korun. Ochranu českého vzdušného prostoru budou doplňovat domácí pasivní (nevyzařující) systémy, jako je Vera, nástupkyně Tamary.

Tříleté členství v NATO přišlo Českou republiku celkem na miliardu korun. Letos Česká republika přispěje do rozpočtu Severoatlantické aliance dalšími 633 miliony korun.

Česká republika dostává přímo z rozpočtu NATO několikrát víc peněz, než kolik do rozpočtu aliance každý rok přispívá. Stamilionové investice Severoatlantické aliance do základen české armády přitom podle analytiků mohou pomoci odstartovat významné ekonomické oživení některých regionů v zemi. 

Loňský příspěvek Prahy do aliančního rozpočtu činil 395 milionů korun. Do roku 2006 hodlá naoplátku Brusel v tuzemsku investovat pět miliard korun. Další balík peněz přináší členství v NATO skrytě. Například České dráhy inkasují od aliance desítky milionů korun za speciální transporty vojenského materiálu a techniky přes Českou republiku.


Nejlepší videa na Revue