Hořící drogové skrýše v Afghánistánu.

Hořící drogové skrýše v Afghánistánu. | foto: ISAF

NATO vyšetřuje únik informací o útocích na afghánské drogové bosse

  • 21
Severoatlantická aliance vyšetřuje únik tajného příkazu, aby se mezinárodní jednotky ISAF zaměřily na všechny drogové bosse a překupníky v Afghánistánu. Dokument o potírání obchodu s drogami zveřejnila internetová verze německého deníku Der Spiegel.

Vyšetřování úniku informací nařídil přímo generální tajemník Aliance Jaap de Hoop Scheffer. Jak uvedl mluvčí NATO James Appathurai, "politický šéf NATO požaduje rychlé a důkladné vyšetření tohoto nepřijatelného úniku tajného dokumentu" s tím, že bezpečnost členských zemí a jejich vojáků závisí na respektování pravidel utajení.

Podle deníku Der Spiegel vrchní velitel sil NATO v Evropě, americký generál John Craddock v dokumentu "povoluje zabít" všechny všechny překupníky opia v Afghánistánu a to bez ohledu na to, zda mají kontakty s povstalci Talibanu, či nikoliv.

Velitelé ISAF se ale odmítli pokynem řídit, protože podle nich odporuje mezinárodnímu právu, podotýká Der Spiegel.

Největší vývozce opia na světě

Afghánistán je největším světovým vývozcem opia. Podle zprávy OSN při rekordní úrodě v roce 2007 získali drogoví šéfové v Afghánistánu neuvěřitelných 6 700 tun opia, ze kterých lze vyrobit až 670 tun heroinu. Podle průzkumů afghánské vlády se pěstování máku věnují až dva miliony drobných farmářů.

Mluvčí NATO James Appathurai podotkl, že Aliance takovou diskuzi sice vedla, ale žádné konečné rozhodnutí dosud nepřijala.

Craddockův mluvčí Derek Crotts agentuře Reuters řekl, že dosud nebyl vydán žádný rozkaz. Rovněž Scheffer uvedl, že generál Craddock nikdy žádný protiprávní rozkaz nevydal.

Obavy Evropy o životy civilistů

Ministři členských států NATO se loni na podzim dohodli, že vojáci ISAF mohou zasahovat proti překupníkům drog. V minulosti se do takových akcí nezapojovali. Jednotkám ale účast v podobných operacích musí vždy schválit jejich vláda.

Tím reagovala Aliance na obavy některých zemí v čele s Francií a Německem, že by v takových operacích mohly o život přijít omylem i civilisté.

A strategie omezování civilních obětí patří k hlavním prioritám NATO v Afghánistánu. Aliance tento týden přiznala, že jsou vojáci ISAF zodpovědní za smrt 97 afghánských civilistů v loňském roce. - Přečtěte si Loni kvůli nám zemřela stovka afghánských civilistů, přiznalo NATO

Produkce opia a drog v Afghánistánu roste nepřetržitě od svržení Talibanu v roce 2001. Režimu se dařilo produkci drog potírat, když hrozil farmářům vězením. Dnes ale protidrogoví experti tvrdí, že povstalci Talibanu jsou do obchodu s drogami přímo zapojeni, aby mohli financovat své útoky.

Ze země bylo podle zprávy OSN v roce 2007 propašováno na osm tisíc tun drog, které konvoje kamionů převezly do sousedních zemí. Kvůli rozšířené korupci se tak často stávalo za dohledu afghánských úředníků a policie.

, natoaktual.cz

Video