Mírové jednotky ISAF v Afghánistánu.

Mírové jednotky ISAF v Afghánistánu. - Německý voják jednotek ISAF na pravidelné patrole v afghánské metropoli Kábulu. | foto: Lubomír Světnička, natoaktual.cz

NATO výrazně posílí misi v Afghánistánu

Ministři zahraničí NATO se na svém bruselském zasedání shodli, že rozšíří misi v Afghánistánu. V posledních týdnech se násilí v Afghánistánu vystupňovalo na nejvyšší úroveň od svržení vlády hnutí Taliban koncem roku 2001. Jen v květnu přišlo při útocích o život na 400 lidí.

NATO se tím podle generálního tajemníka aliance Jaapa de Hoopa Scheffera nenechá odradit a podstatně rozšíří svou přítomnost na neklidném jihu země. Samozřejmě se setkáme s odporem, především ze strany Talibanu, pašeráků drog a zločinců, připustil.

"Budeme ale reagovat robustně, pokud to bude potřeba. Nikdo by si neměl myslet, že se NATO nechá z oblasti vyhnat."

NATO hodlá do konce července zvýšit počet vojáků mise ISAF z 9000 na více než 15.000. ISAF je již v hlavním městě Kábulu a v klidnějších oblastech na západě a severu Afghánistánu.

Do summitu NATO v Rize koncem listopadu by aliance chtěla rozšířit své působení i na zbytek země, tedy včetně nepřístupného východu u hranic s pákistánskými kmenovými oblastmi. Síly ISAF, na nichž se podílí celkem 37 zemí, by měly pak čítat asi 25.000 vojáků. Česko má nyní 17 vojáků na kábulském letišti a 83 na severu země.

Aliance pozvala poprvé k jednání do Bruselu i afghánského ministra obrany Abdula Rahíma Vardaka. Podle něj se povstalci na jihu snaží eskalací násilí "ovlivnit veřejné mínění v zemích NATO".

Rozšiřování afghánské mise a pokračování rozsáhlé operace v Kosovu probíhá současně s transformací armád NATO.

Ministři schválili dokument pro summit NATO koncem listopadu v Rize, který předpokládá, že NATO bude s to vést najednou šest menších misí s účastí 20.000 až 30.000 lidí a dvě velké operace s podílem asi 60.000 vojáků.

Dosavadní plánování NATO počítalo s třemi velkými akcemi najednou. Ve 20. století se aliance do 90. let připravovala v podstatě na jednu velkou válku. "Tento text patří k základním dokumentům, které dotahují transformaci sil NATO," uvedl ministr obrany Karel Kühnl. Podle něj se ministři shodli, že hlavním nástrojem této transformace jsou připravované síly rychlého nasazení NRF.

Tyto jednotky, které projdou zatěžkávací zkouškou během června při cvičení na Kapverdských ostrovech, by měly být plně v pohotovosti v říjnu. Měly by zahrnovat 25.000 vojáků.

Závěrečné prohlášení ministerské schůzky také potvrzuje, že NATO se bude nadále plně angažovat v Kosovu během jednání o budoucím statutu této jihosrbské provincie i při naplňování budoucí dohody. V jednotkách KFOR je tam asi 17.000 vojáků.

Ministři NATO jednali i o vytvoření výcvikového střediska na Blízkém východě. Podoba takového centra i jeho umístění jsou zatím ve stadiu diskusí, které by však měly skončit do summitu v Rize.

,

Video