Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

NATO v zrcadle válek na Balkáně

  20:38
NATO, Evropské společenství (EU) a do určité míry i OSN prošly v devadesátých letech minulého století velkými změnami. Severoatlantická aliance měla v bipolárním systému nezastupitelnou pozici, kterou s pádem Berlínské zdi ztratila.

Nabízely se dvě varianty vývoje: zánik organizace po vzoru Varšavské smlouvy, či nalezení své role v novém světovém uspořádání.

Války na Balkáně, zejména konflikt v Bosně a Hercegovině (BaH) a v Kosovu, urychlily procesy v této organizaci a pomohli redefinovat její pozici. V následujících řádcích se stručně vrátíme k událostem, které determinovaly úlohu NATO v postbipolárním světě.

Počátek války v BaH je signifikantní neefektivním krizovým managementem ES resp. EU, na jehož neúspěchu se významným způsobem podílela absence hrozby silou. Až s razantním vstupem USA do války a zvýšenou komunikací a spoluprácí Organizace spojených národů se Severoatlantickou aliancí (diplomatická aktivita se navýšila v souvislosti s BBC efektem etnických čistek) se zvýšila naděje na vyřešení vleknoucího se konfliktu.

Pod vlivem masakru na sarajevské tržnici v únoru 1994 požádal generální tajemník OSN Butrus Butrus Ghálí generálního tajemníka Aliance Manfreda Wörnera o zmocnění Rady NATO k leteckým úderům proti srbským dělostřeleckým pozicím v okolí Sarajeva. Pouze diplomatická iniciativa Ruska resp. Borise Jelcina odvrátila uskutečnění sankcí za nesplnění ultimáta NATO.

Na žádost UNPROFOR došlo v dubnu 1994 k několika izolovaným útokům v souvislosti s uchráněním bezpečné zóny v Goražde. Tyto akce byly výrazně limitovány faktem, že v oblasti byly přítomny lehce vyzbrojené jednotky modrých přileb, které se s případným útokem stávaly rukojmími znepřátelených stran.

(Například v květnu 1995 byli vojáci UNPROFOR zatčeni bosenskými Srby a byli připoutáni jako lidské štíty k důležitým vojenským objektům. Velmi podobná situace nastala v souvislosti s masakrem ve Srebrenici či ochranou další bezpečné zóny Žepy.)

V souvislosti s chorvatskou ofenzívou a záběry etnických čistek ve Srebrenici se Severoatlantická aliance dohodla s OSN na zjednodušené proceduře při nasazování letadel NATO v Bosně a na společné obraně bezpečných zón.

(Tato zjednodušená procedura spočívala na útoku NATO bez souhlasu generálního tajemníka OSN B.B. Ghálího či jeho zmocněnce pro bývalou Jugoslávii Jasuši Akašiho a to pouze na základě rozhodnutí čistě vojenských struktur.)  Toto rozhodnutí odstartovalo největší vojenskou akci organizace od svého založení a významným způsobem přispělo k ukončení konfliktu.

Konflikt v Kosovu lze označit jako stigma neúspěšné krizové intervence mezinárodního společenství, která postrádala komplexní základ. Rychlejší rozhodnutí o zapojení NATO při případném ultimátu je spojeno s pocitem spoluviny velmocí na tomto konfliktu.

Stejně jako v BaH, rozhodující vliv v otázkách užití síly hrála genocida albánského obyvatelstva kulminující  masakrem v Raçaku na počátku roku 1999. Humanitární intervence založená na ochraně lidských práv na základě Charty OSN následovala po neúspěšných jednáních na zámku v Rambouillet na počátku roku 1999.

Útok NATO vyvolal polemiku ohledně pojmu humanitární intervence a kritiku (ne)legitimního zásahu Aliance. Bombardování čínské ambasády, zásahy civilistů či přispění ke kulminaci uprchlické vlny do okolních států, přispělo k nesouhlasu světové veřejnosti s těmito nálety. Kritiku si vysloužilo i infiltrování srbských špiónů do nejvyšších složek vedení NATO.

Americké tajné bezpečnostní složky zjistily, že Srbové měli po celou dobu letecké kampaně přístup k vysoce citlivým materiálům, zahrnujícím letecké příkazy k bombardování. Ty byly distribuovány na vnitřním počítačovém systému NATO a minimálně 600 lidí k nim mělo přístup. I přes veškerou kritiku prezentovanou ve světových médiích nelze humanitární intervenci Aliance upřít úspěch. NATO se v průběhu války v Kosovu zviditelnilo a jako nepostradatelná bezpečnostní organizace s novou strategickou koncepcí vstoupilo do nového tisíciletí.

Severoatlantická aliance se významně podílí na postkonfliktních misích v obou poválečných oblastech. SFOR (IFOR) a KFOR tvoří základní pilíře poválečného uspořádání jak v Kosovu tak v Bosně a Hercegovině a vykazují největší úspěchy ze všech částí obou misí, jež jsou velmi často kritizovány světovou veřejností za špatné plnění svého mandátu.

NATO prošlo v souvislosti s krizí na Balkáně mimořádným vývojem a podařilo se mu redefinovat svou úlohu v novém světovém uspořádání. Otázkou zůstává jakým způsobem může toto poslání narušit či ohrozit útok z 11. září 2001, po kterém došlo k významné profilaci USA na světovém poli.

Na další vývoj této organizace bude mít pochopitelně i vliv EU a její společná zahraniční  a bezpečnostní politika, spolupráce v rámci transatlantické vazby, jakož i reintegrace Ruska do velmocenské politiky. Na summitu NATO v Praze se všechny tyto skutečnosti odrazily a Aliance rozvíjí svou novou úlohu, na jejímž definování se významným způsobem podílely i konflikty na Balkáně.

Další analýzy a komentáře čtěte na portále natoaktual.cz ZDE

natoaktual.cz - Informační a zpravodajský portál o NATO

Autor:
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Další případ zpožděné dodávky zbraní. Česká firma se soudí na Ukrajině

26. dubna 2024

Premium Vztahy mezi Českem a Ukrajinou nejsou vždycky idylické. Svědčí o tom soudní spor, na který narazila...

Světlušky mění válčení ve městech. Nové drony snížily počet padlých Izraelců

26. dubna 2024

Premium Jen několik decimetrů velký přístroj může znamenat revoluci městské války: minivrtulník, který...

Dva ruští vojáci se doznali k trojnásobné vraždě na Ukrajině

25. dubna 2024  23:07

V okupované části Chersonské oblasti na jihovýchodu Ukrajiny zadrželi dva ruské vojáky, kteří se...

Architektonickou cenu EU získal univerzitní pavilon, blízko byla i ostravská galerie

25. dubna 2024  21:23

Studijní pavilon Technické univerzity v německém Braunschweigu se stal vítězem prestižní...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...