Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

NATO uvažuje o vojenské přítomnosti v Arktidě kvůli ropě a plynu

  • 93
Pokud globální oteplování a tání ledu povede ke snadnějšímu přístupu k ložiskům ropy a zemního plynu, NATO uvažuje o vojenské přítomnosti v oblasti Arktidy. V oblasti totiž zřejmě vzrostou vojenské aktivity zemí, které si zdroje pod ledovým příkrovem nárokují, uvedl generální tajemník Aliance Jaap de Hoop Scheffer.

NATO by se proto podle Scheffera mělo na tuto strategickou oblast více zaměřit a začít budovat důvěryhodné vztahy mezi pěti hlavními "arktickými" státy, které si oblast a bohaté zdroje nárokují.

Čtyři z těchto zemí - Kanada, USA, Norsko a Dánsko - jsou členskými státy NATO, vedle nich stojí Rusko.

"I když jsou dlouhodobé důsledky klimatických změn v Arktidě stále nejasné, je zřejmé, že vzdálený sever si v následujících letech vyžádá více pozornosti Aliance," řekl Scheffer na konferenci velitelů NATO v islandském Reykjavíku.

Americký geologický ústav odhaduje, že se v oblasti Arktidy nachází zhruba 13 procent světových zásob ropy a 30 procent plynu. Jiné odhady pak hovoří až o čtvrtině veškerých zásob ropy na planetě.

"Chtěl bych být tím posledním, kdo očekává vojenský konflikt, ale vojenská přítomnost tam bude," citovala Scheffera agentura AP.

Zprovoznění lodních cest vedoucích arktickou oblastí, které byly dosud prostupné jen pro ledoborce, otevírá možnost dalšího hlubšího pátrání po ropných polích a zemním plynu v kdysi zcela nepřístupných oblastech.

Norsko i Kanada posilují vojenskou přítomnost

Podle Scheffera proto už nyní řada zemí své vojenské aktivity v oblasti posiluje. Kanada oznámila, že v arktické oblasti vybuduje nové armádní výcvikové středisko a přístav pro vojenská plavidla.

Norská vláda počátkem ledna oficiálně oznámila, že posiluje přítomnost norských sil na severu země a navyšuje investice do letectva, armády, námořnictva i zpravodajských služeb. Arktida je totiž podle norské vlády jedna z priorit domácí i zahraniční politiky.

Ruská expedice už v srpnu 2007 dosáhla dna Severního ledového oceánu pod severním pólem a na důkaz prvenství tam umístila kovovou schránku s ruskou vlajkou. - Přečtěte si Rusové se poprvé dotkli dna pod severním pólem

Některé vědecké studie předpokládají, že arktické vody by mohly být "volné" už v létě roku 2013, tedy o deset let dříve, než se původně odhadovalo. Kromě výzkumných lodí a vojenských plavidel, které budou následovat, se podle Scheffera trasa severním ledovým oceánem stane pravděpodobně i alternativou pro obchodní lodě.

Severoatlantická aliance nedávno ve zvláštním prohlášení konstatovala, že v oblasti Arktidy dochází k důležitým změnám, které budou mít významný dopad na mezinárodní záležitosti.

"Ekonomické zájmy se projevují zvýšením celosvětového povědomí, soupeřením investorů a pokračující vojenskou přítomností v regionu. Protože se jedná o oblast s trvalým strategickým významem pro NATO a jeho bezpečnost, tamní vývoj vyžaduje řádnou analýzu," uvádí se v prohlášení.

, natoaktual.cz

Video