Bojová linie vzdálená 90 kilometrů od města Syrta (29. srpna 2011)

Bojová linie vzdálená 90 kilometrů od města Syrta (29. srpna 2011) | foto: AP

NATO útočí na provládní jednotky v Kaddáfího baště Syrtě a hledá nebezpečné rakety

  • 33
NATO soustřeďuje letecké údery na Kaddáfího jednotky v Syrtě. Během uplynulých dnů tam spojenci zničili desítky cílů. Aliance nepotvrdila zprávy, že by při jednom z náletů byl zabit Kaddáfího syn Chámis.

"Hlavní oblastí naší pozornosti je východní okraj města Syrta," potvrdil mluvčí alianční operace Roland Lavoie. Odmítl ale, že by nálety měly souvislost s ultimátem, které v úterý dali libyjští povstalci Kaddáfího jednotkám v tomto městě. Rebelové vyzvali prorežimní oddíly v Syrtě, aby se do čtyř dnů vzdaly, jinak na město zaútočí.

Lavoie uvedl, že údery jsou podnikány výlučně na vojenské cíle, které představují hrozbu pro civilní obyvatelstvo. Během posledních tří dnů letouny NATO zničily v Syrtě a okolí desítky cílů, vyplývá z pravidelných operačních zpráv. V neděli tam bylo například zničeno 22 obrněných vozidel, 4 radary a několik velitelských a řídicích center. V pondělí byly během náletů zničeny 4 radary, 2 raketové systémy, několik podpůrných vozidel a dvacítka "obalů" raket země-vzduch.

NATO nepotvrdilo, že by během jednoho z náletů byl zabit Kaddáfího syn Chámis, jak oznámili povstalci. "Existuje mnoho fám a obvinění," řekl Lavoie s tím, že o osudu Kaddáfího syna nemá NATO žádné informace. Zprávy o smrti Chámise se v minulosti objevily už dvakrát.

Aliance také uvedla, že zachytila zprávy o jednáních mezi Kaddáfího jednotkami a povstalci. "Vidíme, že tyto diskuse nesou povzbudivé známky, a uvidíme, jak se budou vyvíjet v nejbližších dnech," uvedl Lavoie.

NATO hledá libyjské rakety

Mluvčí NATO Oana Lungescu upozornila, že někdejší libyjský vůdce Muammar Kaddáfí nadále velí svým vojenským silám. Aliance však prý nemá informace o tom, kde se může skrývat. Operace v Libyi tak bude podle ní trvat tak dlouho, jak to bude nutné. "Mise ještě neskončila," řekla Lungescu s tím, že Aliance ale nemá v úmyslu po skončení operací ve vzduchu a na moři vyslat do Libye pozemní síly. "NATO v žádném případě nebude hrát vedoucí roli po odchodu Kaddáfího," dodala Lungescu.

Kromě operací kolem Syrty NATO pátrá po tom, kolik střel země-vzduch a kolik odpalovačů je v Libyi stále aktivních a kdo je kontroluje. Před několika měsíci přitom americká armáda odhadla, že má Libye arzenál až 20 tisíc takových raket. Není však zřejmé, kolik jich mohlo být zničeno během konfliktu a kdo kontroluje zbytek.

Americká armáda se šíření zbraní a speciálně přenosných střel země-vzduch velmi obává. Vláda se však obavy z libyjských zbraní snaží mírnit. Spojené státy prý spolupracují s opozicí i okolními státy na tom, aby se zbraně z Libye nedostaly. Sklady s nebezpečným plynem yperitem jsou "zajištěné a hlídané", uvedla mluvčí amerického ministerstva zahraničí Victoria Nuland s tím, že je "Spojené státy pečlivě hlídají a monitorují".

, natoaktual.cz

Video