Letoun NATO s humanitární pomocí pro Pákistán

Letoun NATO s humanitární pomocí pro Pákistán | foto: NATO

NATO shání pomoc pro katastrofou zničený Pákistán

  • 26
NATO rozjíždí největší humanitární akci za poslední roky. Shání materiální pomoc pro katastrofálními povodněmi zničený Pákistán. První alianční letoun se zásilkou stanů, čerpadel a generátorů už přistál v Islámábádu o víkendu.

První dopravní letoun se zásilkou humanitární pomoci vypravilo NATO v neděli ze základny Geilenkirchen v Německu, informovala bruselská centrála Aliance. Do Pákistánu letoun Boeing 707 přepravil generátory elektrické energie, vodní čerpadla a stany, které poskytlo Slovensko.

Záplavy v Pákistánu

V uplynulých týdnech přišly o střechu nad hlavou čtyři miliony lidí, nikoli dva, jak se původně uvádělo. Povodně zasáhly desetinu ze 170milionové populace a připravily o život až 2 000 lidí. Úřady varují před dalšími záplavami.

Severoatlantická rada už souhlasila s tím, že NATO bude koordinovat a shromažďovat humanitární pomoc ze svých členských zemí a zajistí leteckou a námořní dopravu do Pákistánu.

Po třech týdnech vytrvalých dešťů a katastrofálních záplavách zůstaly v Pákistánu bez střechy nad hlavou až 4 miliony lidí. Speciální alianční centrum EADRCC pro pomoc při katastrofách spustilo humanitární akci, která se svým rozsahem dá srovnávat snad jen s pomocí po ničivém zemětřesení v roce 2005 také v Pákistánu.

V seznamu potřebné pomoci například NATO žádá členské země o poskytnutí dvou set provizorních mostů nebo stovky záchranných člunů, tisícovky solárních čističek vody a čerpadel a také 100 tisíc stanů.

Za prioritní pomoc alianční centrum označilo dodávky pitné vody, potravin a stanů. V zaplavených oblastech se také šíří závažné nemoci včetně cholery. V dalších leteckých dodávkách proto budou i léky a dezinfekční prostředky.

EADRCC

Alianční centrum EADRCC vzniklo v roce 1998 v rámci programu NATO Partnerství pro mír. Centrum koordinuje záchranné práce a pomoc při katastrofách či ekologických haváriích. Na programu se podílejí členské státy NATO a další partnerské země.
EADRCC se například zapojilo do pomoci při obraně Turecka před možným úderem ze strany Iráku. Do země centrum vyslalo zdravotnické týmy a chemické experty kvůli obavám, že by režim Saddáma Husajna mohl použít chemické nebo biologické zbraně. Centrum též koordinovalo pomoc i při záplavách v Albánii a České republice v roce 2002. Zajišťovalo letecký most s pomocí do zemětřesením postiženého Pákistánu nebo vyslalo speciální hasící letouny a helikoptéry do Albánie, Bosny, Bulharska a Makedonie, kde propukly rozsáhlé lesní požáry.

, natoaktual.cz

Video