NATO se omluvilo Skotům

NATO se omluvilo obyvatelům v oblasti zátoky Luce ve Skotsku, kteří se nedobrovolně stali součástí velkého cvičení aliančních sil rychlé reakce. Poblíž města Fort William elitní ukrajinští výsadkáři zastavili a prohledali několik civilních automobilů.

Skotsko už týden hostí rozsáhlé manévry speciálních sil Northern Light z 12 členských států aliance a výsadkářů z Ukrajiny, Litvy a Švédska.

Incident se měl odehrát v sobotu krátce po velkém vylodění sil v zátoce Luce. Ukrajinští výsadkáři, kteří v rácmi cvičení pátrali po teroristech, měli zastavit několik civilních vozů a prohledat je. Operační štáb pak podle britské BBC dostal několik stížností.

Aliance se okamžitě veřejnosti omluvila s tím, že vojáci byli příliš snaživí a plnění cvičného úkolu poněkud přehnali.

Nové síly rychlé reakce
Manévrů Northern Light se účastní přes 8 tisíc vojáků zemí aliance. Cvičení speciálních jednotek, které mají být zařazený do nových sil rychlé reakce NATO (NATO Response Forces), má prověřit především okamžitý zásah v případě jakékoliv krize.

"Cvičení má otestovat schopnosti jednotek co možná nejrychleji reagovat na nějakou válečnou nebo bezpečnostní krizi," uvedl plukovník britského Královského námořnictva Bill Dunham.

Během cvičných operací, do kterých je zapojeno v Irském moři i 50 válečných lodí a ponorek, zkoušejí vojenští velitelé blesková vylodění na pevninu. Při sobotním vylodění 300 vojáků a námořníků v zátoce Luce navíc na výsadkáře čekalo asi padesát námořníků převlečených do civilních šatů.

S transparenty jako "Jděte domů!" zaútočili na výsadkáře vajíčky a balónky s vodou.

PŘÍLOHY

Měli simulovat rozzlobené obyvatele krizové oblasti, kterým se přítomnost cizích sil nelíbí. "Vylodění a zaujetí pozic mělo být velmi autentické," shrnul velitel operace Dunham s tím, že vojáci si pochopitelně museli psychologicky s davem poradit a uklidnit ho.

Cvičení slouží kromě výcviku sil i pro specialisty a vědce NATO, kteří během operací sbírají informace pro několik experimentálních projektů. Součástí cvičících jednotek tak jsou i protichemické a protibiologické týmy.

Vědci testují nové přístroje
Jedním z testovaných přístrojů je nových zobrazovací systém pro vyhodnocování přírodních podmínek. Systém, který speciální vědecký tým zkoušel během cvičení, sám zaznamenává všechny dostupné údaje o přírodních podmínkách, povětrnostních vlivech, mořských proudech v dané lokalitě.

Ty jsou podle šéfa projektu Daniela Conleye odesílány přes satelit do Výzkumného střediska NATO v italském městě Le Spezia k vyhodnocení. Technologie určená pro alianční jednotky bude mít podle Conleye především operační využití.

Přístroj lze zanechat například na pláži oblasti nepřístupné třeba kvůli konfliktu a několik týdnů monitorovat podmínky. Systém má v sobě zabudován i kameru, která zaznamenává, co se v bezprostředním okolí děje. "Na základě vysílaných informací pak například velitelé mohou přesně určit, jak vzhledem velikosti vln naplánovat vylodění," popsal Conley.

natoaktual.cz - Informační a zpravodajský portál o NATO


Video