NATO prozkoumá balkánský syndrom

Evropu zachvátila horečka tzv. balkánského syndromu. Jeden stát za druhým oznamuje, že své vojáky, kteří přišli do kontaktu s municí s ochuzeným uranem na Balkáně, důkladně prošetří. Přibývá ohlášených případů rakoviny u bývalých vojáků, která je dávána do spojitosti s vystavením se radiokativnímu záření kontroverzní munice. Podle posledních zpráv příslušníci německého kontingentu Stabilizačních sil NATO v Bosně nalezli v místě uložení munice, kterou NATO užívalo v roce 1995 a jež byla objevena u Sarajeva, stopy radioaktivity.
NATO v úterý odmítlo návrhy na vyhlášení dočasného moratoria na zákaz použití ochuzeného uranu. Balkánským syndromem se zabývají i čeští vědci.

Speciální jednotka německého kontingentu provedla v úterý dozimetrická měření u velké bedny obsahující přibližně 150 dělostřeleckých granátů. Bedna byla nalezena na dvoře bývalé muniční továrny v Hadžiči, 20 kilometrů východně od Sarajeva.

"Jistá míra radioaktivity byla zjištěna 50 centimetrů kolem místa, kdy byla bedna nalezena," oznámil německý důstojník a dodal: "I když zjištěná míra radioaktivity není nebezpečná, zóna byla izolována."

Podle bosenského tisku byly v bedně přechovávány dělostřelecké granáty ráže 30 milimetrů, které byly před koncem bosenské války nasbírány mezi ruinami muniční továrny. Ta byla v roce 1995 terčem intenzivního dělostřeleckého ostřelování sil NATO, jež pomáhaly chorvatsko-muslimským úřadům při přebírání kontroly nad oblastí u Sarajeva, kterou do té doby ovládali Srbové.

Co se dělo s ochuzeným uranem v Bosně a Kosovu?
Podle většiny zdrojů bylo v Bosně v létě 1995 vystřeleno 10 800 nábojů s pláštěm z ochuzeného uranu, které lépe prorážejí tvrdé překážky, zejména pancíř. V Kosovu jich bylo na jaře 1999 použito 31 000. Předtím byly nasazeny také za války proti Iráku v Zálivu - symptomy onemocnění mnoha veteránů z Balkánu se podobají těm, jimiž trpí bývalí účastníci války v Zálivu.

Důstojník rovněž prozradil, že německý kontingent SFOR požádal německou vládu, aby do Bosny zaslala kvalitnější přístroje pro přesnější měření a pro zjištění míry a původu radioaktivity.

Ochuzený uran dodává nábojům větší průraznost zejména při překonávání pancéřů.

NATO zahájí vyšetřování
Severoatlantická aliance vytvoří zvláštní výbor, který bude studovat možné účinky munice s ochuzeným uranem na zdraví vojáků za války v Bosně a v Kosovu, řekl  ve středu v Bruselu generální tajemník NATO George Robertson.

Aliance ale trvá na tom, že riziko je pouze minimální. "Věříme, že u munice s ochuzeným uranem je jen malé riziko, ale nepodléháme sebeuspokojení," pravil Robertson.

"Nyní panuje jasný lékařský konsensus: nebezpečí spojené s ochuzeným uranem je velmi omezené a je omezené na zvláštní okolnosti. NATO učiní vše pro to, aby zajistilo odpovídající informaci pro uveřejnění."

Robertson poznamenal, že výbor, který aliance hodlá vytvořit, bude spolupracovat s mezinárodními organizacemi a bude koordinovat vědecké bádání.

Politický výbor NATO v úterý odmítl vyhlásit dočasné moratorium na užívání munice s ochuzeným uranem, jak navrhovala Itálie, s tím, že zatím chybí důkazy k tomu, že je to skutečně nutné.

Evropa obrátil balkánský syndrom vzhůru nohama

Na leukémii zemřel i pilot českého vrtulníku, který sloužil v Bosně.
Záhadnými úmrtími a symptomy nemocí vojáků se intenzivně zabývá 12 evropských zemí. 

V Itálii, kde bylo dosud zaregistrováno 30 případů vojáků, jejichž onemocnění nebo smrt na leukémii by mohly souviset s nasazením munice s ochuzeným uranem,  ohlásilo ministerstvo obrany, že plánuje také zdravotní kontroly civilních zaměstnanců, kteří působili v mírových misích na Balkáně a mohli utrpět zdravotní problémy stykem s ochuzeným uranem. Zjistilo se, že stejnou nemocí jako vojáci trpí údajně i jedna Francouzka, která působila v Bosně jako novinářka.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video