Ministři zahraničí NATO na dubnové schůzce v Bruselu. Česko zastupuje Lubomír...

Ministři zahraničí NATO na dubnové schůzce v Bruselu. Česko zastupuje Lubomír Zaorálek (prostřední řada vlevo) | foto: NATO Photos

NATO si připomíná tři rozšíření. 5, 10, 15 let a dveře stále otevřené

  • 1
Páté, desáté a patnácté. Hned tři výročí po pomyslných "pětiletkách" si v Bruselu připomněli ministři zahraničí zemí NATO. Tři vlny rozšíření, dohromady o tucet nových členů. Politika otevřených dveří byla velkým úspěchem naší doby, prohlásil šéf Aliance Anders Fogh Rasmussen.

Dvoudenní schůzka ministrů zahraničí NATO v Bruselu má jednu historickou paralelu, kterou si šéfové diplomacií osmadvacítky na okraj jednání "neodpustili". Hned trojité výročí postupného rozšiřování NATO a přibírání nových členů.

"Politika otevřených dveří byla jedním z velkých úspěchů naší doby. Vedle rozšíření Evropské unie to pomohlo vymazat mnoho bolestivých dělicích čar na našem kontinentu a přiblížit se mnohem blíž našemu společnému dlouhodobému cíli - svobodě a míru," připomněl generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen.

Před patnácti lety, v roce 1999 (12. března), spojenci v první vlně rozšiřování mezi sebe přijali tři postkomunistické země - Českou republiku, Maďarsko a Polsko. Před deseti lety,  29. března 2004 bylo přijato hned sedm států - Bulharsko, Estonsko, Litva, Lotyšsko, Rumunsko, Slovensko a Slovinsko a přesně před pěti lety (1. dubna 2009) se Aliance rozrostla ještě o Albánii a Chorvatsko.

"Když se rozhodly přijmout normy a zásady NATO a EU daly tyto země své demokracii tu nejsilnější možnou kotvu. Vrátily se k rodině západních národů. A tím, že daly slib bránit a chránit NATO také dostaly slib, že NATO bude bránit a chránit je," prohlásil Rasmussen. 

Pomyslné dveře mezi spojence jsou podle něj stále otevřené. Jde o právo si vybrat, řekl s odkazem na současnou situaci na Ukrajině. Ruská akce na Krymu podle něj zpochybňuje principy, na kterých je moderní Evropa postavena. "Uzemní integrita, mezinárodní právo a právo svrchovaných států zvolit si svůj vlastní osud," dodal Rasmussen.

"Rok co rok nejnovější členové NATO prokazovali svou odvahu. Viděl jsem to na vlastní oči v Afghánistánu, kde naši spojenci ze střední a východní Evropy sloužili s obrovou vytrvalostí a statečností," poznamenal americký ministr zahraničí John Kerry. Podle něj je Severoatlantická aliance otevřená pro všechny evropské země, které jsou schopné dostát závazků a povinností souvisejících se členstvím a které mohou přispět k bezpečnosti v euroatlantickém prostoru.

"Naším úkolem je dnes pracovat na Evropě, která je celkem svobody a míru a používat sílu nejsilnějšího spojenectví planety k podpoře míru a bezpečnosti všech lidí na celém světě," dodal Kerry.

, natoaktual.cz

Video