NATO předá unii velení bosenské mise

  • 9
Evropská unie a NATO dohodly poslední detaily mírové operace Althea, která od čtvrtka naváže v Bosně a Hercegovině na práci jednotek SFOR. Bruselské schůze velvyslanců členských států obou organizací se účastnil bosenský ministr obrany Nikola Radovanović.

Generální tajemník NATO Jaap de Hoop Scheffer a vysoký představitel unie pro zahraniční politiku Javier Solana oznámili, že se ve čtvrtek zúčastní v Sarajevu formálního střídání.

Vlajku NATO nahradí prapor unie, i když aliance zachová své zastoupení v Sarajevu. Bude se věnovat hlavně hledání válečných zločinců a pomáhat bosenské vládě při reformování ozbrojených sil.

Do operace Althea, zdaleka největší vojenské akce, jakou kdy EU pořádala, se zapojí asi sedm tisíc vojáků z 22 členských zemí unie a 11 třetích států. V podstatě to budou jednotky, které jsou už na místě. Odejde však tisícovka Američanů umístěných dosud v severobosenské Tuzle.

Účast na misi plánuje i české ministerstvo obrany, které by do Bosny chtělo vyslat až 90 vojáků.

Záměr se ale nelíbí opoziční ODS. Podle stínového ministra obrany Petra Nečase si Česká republika nemůže dovolit současně zvyšovat počet armádních misí, rozjednat finančně náročné tendry a současně snižovat výdaje na obranu. Sněmovna se vysláním vojáků do Bosny bude znovu zabývat v prosinci.

Scheffer připomněl, že SFOR mohl postupně přejít z původních 60 tisíc vojáků na dnešních sedm tisíc, protože se mu podařilo vrátit do Bosny mír. Vyjádřil však politování, že zemi zatím nelze nabídnout členství v programu NATO Partnerství pro mír, protože její vláda, a zejména vláda regionální Republiky srbské, nejsou ochotny plně spolupracovat s Mezinárodním trestním tribunálem pro bývalou Jugoslávii, tedy hledat a vydávat válečné zločince.

Podobně jako Solana zdůraznil, že start operace Althea je vynikajícím příkladem dobré spolupráce mezi NATO a Evropské unie. "Nebylo to vždy snadné, ale všechny problémy se nám povedlo vyřešit," řekl Solana s tím, že přechod provázela řada neshod.

Ještě na začátku roku nechtěla aliance ani slyšet o předání SFOR Evropanům. Nejvyšší představitelé jejích členských států se však už na summitu v červnu shodli, že to udělají.

Jedním z důvodů byla i snaha Spojených států uvolnit si ruce na Balkánu v době, kdy bylo zapotřebí stále více sil v Iráku. Rada bezpečnosti OSN a přechodem souhlasila 22. listopadu a o tři dny později ho schválili ministři zahraničí EU. - více zde

,

Video