Kaliningradská oblast je nezápadněji ležícím územím Ruska. V přístavu Baltijsk má Moskva klíčovou vojenskou základnu v regionu

Kaliningradská oblast je nezápadněji ležícím územím Ruska. V přístavu Baltijsk má Moskva klíčovou vojenskou základnu v regionu | foto: Reuters

NATO pomůže Rusku zlikvidovat munici z dob studené války

  • 2
Rusko a NATO vytvoří zvláštní fond, který bude financovat likvidaci zásob zastaralé a nebezpečné munice v Kaliningradské oblasti z dob studené války. Projekt likvidace munice a čistění starých vojenských lokalit potrvá nejméně pět let a přijde na 50 milionů eur.

V Bruselu se na tom dohodli ministři zahraničí zemí NATO a Ruska. Moskva doufá, že se tak podaří snížit množství nehod při explozi takové munice a NATO zase v upevnění vztahů s Ruskem.

"Dohodli jsme se na zahájení projektu likvidace zastaralého a nebezpečného střeliva," uvedl generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen. Aliance se tak podle něj chce podílet na vytvoření bezpečnějšího prostředí pro všechny, kteří žijí v blízkosti těchto skladů nebezpečné munice.

"Vytvoříme podmínky, aby bývalé vojenské lokality mohly být převedeny k civilnímu využití," řekl Rasmussen po jednání se šéfem ruské diplomacie Sergejem Lavrovem.

Kaliningradská oblast byla díky své strategické poloze v dobách studené války jednou z nejmilitarizovanějších oblastí Evropy. Moskva zde nepřetržitě měla rozmístěno na 100 tisíc vojáků a také odpovídající počty munice a zbraní. Dodnes je mateřskou základnou Baltské flotily ruského válečného námořnictva.

Dohoda je podle analytiků jistým ústupkem NATO a také důkazem, že spojenci mají zájem pokračovat v konkrétní spolupráci s Ruskem i přes přetrvávající neshody například k budování protiraketové obrany nebo k situaci v Sýrii.

Právě Sýrie byla také jedním z témat, které se Rada Rusko-NATO věnovala. Ministři se shodli na společné podpoře plánu OSN a Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) na zničení syrského chemického arzenálu. V komuniké vyzvali všechny strany syrského konfliktu, aby zajistily volný přístup a bezpečné prostředí pro práci expertů.

NATO se s Ruskem také dohodlo na ambiciózním plánu spolupráce pro příští rok. Už nyní úzce kooperují například v boji proti terorismu, pirátství nebo obchodu s drogami. Podle politického šéfa NATO Rasmussena se však nyní nově rýsuje možná spolupráce například při odminovávání Afghánistánu nebo účinné ochraně před improvizovanými výbušnými systémy. Rusko také zajišťuje výcvik vrtulníkových techniků afghánského letectva.

"Konečně naše diskuze ukázaly, že Rada NATO-Rusko zůstává tím správným fórem pro řešení naléhavých mezinárodních otázek," dodal Rasmussen.

, natoaktual.cz

Video