NATO počítá s ruskou armádou

Brusel - Severoatlantická aliance počítá s ruskou armádou. Takový je výsledek čtvrtečního jednání ministrů obrany 19 členských států aliance a Ruska v Bruselu. Velvyslance všech dvaceti zemí ministři hned pověřili, aby dopracovali několik konkrétních vojenských projektů mezi aliancí a Ruskem. Z dohody vyplývá, že by se spolupráce měla týkat například dálkové letecké dopravy vojenských jednotek či tankování za letu.

Ministři obrany členských zemí NATO a Ruska chtějí, aby v této oblasti
nejprve experti vypracovali specifické akční plány a aby se armády v nejbližší možné době zapojily do společnách cvičení.

Například tankování za letu je pro evropské členy  aliance takřka strategickou záležitostí. Aliance v současné době nemá v Evropě tankery, které by byly schopny doplňovat palivo letounům ve vzduchu přímo při plnění bojových či cvičných úkolů.

Podobně Spojené státy předpokládají, že v následujících letech budou americké vzušné síly potřebovat vysoké finanční injekce pro modernizaci dosavadních leteckých tankerů.

První ministerská schůze Rady NATO-Rusko se konala pouhých deset dní po jejím založení na summitu v Římě 28. května. "Jsme veskrze spokojeni," řekl na tiskové konferenci ruský ministr Sergej Ivanov.

Generální tajemník Severoatlantické aliance George Robertson připomněl, že před nedávnem by si nikdo ani nedovedl představit, o jak citlivých věcech budou země NATO a Rusko jednat jako rovný s rovným. "Doslova uskutečňujeme sny," podotkl.

V praxi to bude znamenat první krok ke vzájemnému doplnění vojenských kapacit aliance a Ruska, případně k zaplnění mezer v aliančních možnostech ruskými prostředky, a také k zajištění opravdového sladění zlomku vojenské techniky.

Obě strany se budou zabývat operačními důsledky nedávného vyhodnocení teroristické hrozby pro jednotky SFOR a KFOR na Balkáně. Budou také hodnotit teroristické nebezpečí v širším kontextu, z hlediska ohrožení letecké dopravy a vojenských i civilních objektů, včetně jaderných elektráren.

Podle ruského ministra Ivanova na společnou analýzu naváže vypracování společných závěrů a na ně společné činy. Zkušenosti z této práce a další perspektivy budou shrnuty na konferenci o potírání teroristického nebezpečí, na niž Rusové pozvali země NATO do Moskvy na konec roku.

Americký ministr obrany Donald Rumsfeld k dohodě poznamenal, že nedávná slova po summitu Rusko-NATO o historickém partnerství, konci "Studené války" a nových vztazích s Ruskem nebyla jen pouhými frázemi. "Jde skutečně o nový vztah a myslím, že dohoda o vojenské spolupráci je toho důkazem," řekl.


Video