Vojáci 4. brigády rychlého nasazení

Vojáci 4. brigády rychlého nasazení | foto: Lubomír Světnička, natoaktual.cz

NATO v Česku otestuje expediční jednotky velmi rychlé reakce

  • 19
Sto padesát českých výsadkářů z Chrudimi se zapojí v dubnu do cvičení Nobel Jump, které má otestovat nové jednotky velmi rychlého nasazení NATO. Na jejich vybudování se dohodli spojenci loni v reakci na situaci na Ukrajině a chování Ruska.

Cvičení se uskuteční od 7. do 10. dubna v Nizozemsku a v České republice. Bude zaměřeno na „rychlou přípravu a nasaditelnost“ nových jednotek velmi rychlé reakce (VJTF - Very High Readiness Joint Task Force), které by podle plánu měly být schopné přispěchat na pomoc ohrožené členské zemi do 48 hodin.

Do cvičení se v Česku zapojí 150 vojáků ze 43. výsadkového praporu 4. brigády rychlého nasazení z Chrudimi, kteří jsou pro koncept nových jednotek vyčleněni.

Hrotové síly

Expediční síly NATO o síle asi 5 tisíc vojáků, jejichž úkolem je okamžitě reagovat na bezprostřední ohrožení členů, již fungují. Zatím ale v provizorní podobě a tvoří je vojenské jednotky Německa, Norska, Nizozemska a některých dalších členských zemí. Německo do jednotek nabídlo až 2 700 vojáků včetně letectva a námořnictva, Nizozemsko asi 2 500 a Norsko až 1 000. Zatím není jasné, jak budou stálé síly velmi rychlé reakce financovány. Nové síly mají být připraveny reagovat v řádech hodin. K tomu mají mít připravené také potřebné logistické zázemí ve východních státech a na místo cestovat „na lehko“, avšak velmi rychle. V Estonsku, Lotyšsku, Litvě, Polsku, Rumunsku a Bulharsku kvůli tomu vzniknou zvláštní integrační jednotky s prvky velení a řízení a předsunutými sklady s výstrojí a zásobami.

„Bude se jednat o cvičnou aktivaci jednotky s cílem připravit jednotku ve stanoveném termínu k nasazení,“ uvedla Jana Růžičková z Generálního štábu. Jednotky totiž musí být schopny nasazení od 48 hodin nejpozději do 5 dnů od vyhlášení aktivace. Cvičení proběhne v Chrudimi.

„Dojde ke cvičné aktivaci jednotky, tedy ke svolání vojáků, bude následovat vystrojení, výdej materiálu, munice, proviantu, příprava techniky,“ konstatovala Růžičková.

Jednotka zároveň získá informace o úkolu, přesunu a místu fiktivního zasazení. „Celé cvičení bude ukončeno v momentu, kdy jednotky budou připraveny ke strategickému přesunu - první část na letišti v Pardubicích k leteckému přesunu, druhá část na železničním nádraží v Chrudimi k přesunu po zemi,“ dodala Růžičková s tím, že cvičení budou na místě monitorovat zástupci z jednotlivých velitelství Aliance.

O dva měsíce později se pak uskuteční i za účasti českých vojáků další manévry v Polsku. Ty budou většího rozsahu a NATO během nich otestuje kapacitu jednotek velmi rychlé reakce během simulované krizové situace. Kromě Česka a Nizozemska se zapojí Německo a Norsko.

Na vytvoření sil velmi rychlé reakce se členové aliance dohodli loni v září s ohledem na nové bezpečnostní prostředí, které vzniklo v Evropě kvůli ruské anexi Krymu a konfliktu na Ukrajině. Jednotka rychlé reakce bude uskupením v síle brigády, které bude mít okolo 5 000 vojáků, s prvkem speciálních sil a leteckou i námořní podporou.

, natoaktual.cz

Nejlepší videa na Revue