Generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen

Generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen

Vstup Ukrajiny do NATO teď není priorita, ale spojenci se tomu nebrání

  • 4
Překotný vývoj událostí na Ukrajině je jedním z hlavních témat schůzky ministrů obrany NATO v Bruselu. Spojenci považují Kyjev za blízkého partnera. Možný vstup Ukrajiny do NATO však podle generálního tajemníka Rasmussena v tuto chvíli zřejmě není tou "nejnaléhavější prioritou, kterou by nové vedení země řešilo".

Osmadvacítka v Bruselu jedná především o své misi v Afghánistánu, nicméně situace na Ukrajině se stává jedním z hlavních témat. Aliance totiž z Ukrajinou udržuje dlouhodobě speciální partnerství.

"Shodli jsme se na společném prohlášení, že Ukrajina si musí o své budoucnosti rozhodnout sama. Zároveň ale NATO preferuje dosavadní celistvost země," uvedl po jednání český ministr obrany Martin Stropnický, pro kterého je bruselská schůzka první takovou zkušeností od jmenování.

Aliance jako celek podle něj velmi ocenila skutečnost, že ukrajinská armáda zůstala stranou současné krize a věří, že tomu tak bude i nadále.

NATO a Ukrajina

"Ukrajina je blízký a dlouholetý partner NATO. A NATO je upřímný přítel Ukrajiny. Jsme připraveni pokračovat v pomoci Ukrajině v demokratických reformách," řekl v Bruselu generální tajemník Anders Fogh Rasmussen. Kyjev se totiž účastnil a účastní prakticky všech zahraničních operací spojenců, od Kosova, přes Afghánistán až po protipirátské akce u pobřeží Somálska.

Aliance podle Rasmussena dramatický vývoj bedlivě sleduje. "Jsme rádi, že násilí skončilo," prohlásil Rasmussen. Očekává přitom, že všichni budou respektovat suverenitu, nezávislost a územní celistvost této země. Vyzval všechny strany na Ukrajině, aby se zapojily do politického dialogu a respektování demokratických hodnot. "NATO respektuje suverénní výběr ukrajinského lidu," řekl Rasmussen.

Možnost, že by nyní spojenci v Alianci uvažovali o přijetí Ukrajiny mezi sebe, označil čistě za rozhodnutí samotných Ukrajinců. připomněl, že už v roce 2008 na summitu v Bukurešti NATO rozhodlo, že se Ukrajina někdy v budoucnu členem Aliance stane. Ale jen za předpokladu, že splní potřebná kritéria a obyvatelé si to sami budou přát. "To rozhodnutí je na Ukrajincích. Nemyslím si ale, že je to nyní nejnaléhavější priorita nového ukrajinského vedení," uvedl politický šéf NATO.

Velitelé jsou ve spojení s Ruskem

Ministři osmadvacítky budou o Ukrajině hovořit také během středeční pracovní večeře a ve čtvrtek se sejdou s náměstkem ukrajinského ministra obrany Oleksandrem Olijnykem. O schůzku požádalo ještě předchozí ukrajinské vedení a do poslední chvíle nebylo jasné, zda se po změnách z posledních dní vůbec uskuteční.

Kvůli Ukrajině jsou v úzkém kontaktu také vojenští velitelé NATO. Vrchní velitel amerických a aliančních sil NATO v Evropě Philip Breedlove se už telefonicky spojil s ruským náčelníkem generálního štábu Valerijem Gerasimovem a dohodli se, že budou jeden druhého o aktuálním vývoji na Ukrajině informovat.

Na otázku, zda má NATO připravené nějaké plány pro případ, že by Rusko nějakým způsobem na Ukrajině zasáhlo, mluvčí Aliance Oana Lungescu uvedla pouze: "Je to politická krize, která si žádá politické řešení".

Ruský prezident Vladimir Putin však ve středu překvapivě nařídil provést komplexní prověrku bojové pohotovosti vojsk v západním a centrálním Rusku. Rozkaz souvisí s vývojem na Ukrajině. Kreml stejný den totiž ohlásil, že přijme opatření, jimiž zajistí bezpečnost své černomořské základny v ukrajinském Sevastopolu.

, natoaktual.cz

Nejlepší videa na Revue