Severoatlantická aliance. Ilustrační foto.

Severoatlantická aliance. Ilustrační foto. | foto: Lubomír Světnička, natoaktual.cz

NATO hledá odpověď na odstoupení Ruska od klíčové smlouvy

  • 34
Severoatlantická aliance hledá odpověď na víkendové odstoupení Ruska od klíčové bezpečnostní Smlouvy o konvenčních silách v Evropě (CFE). V Bruselu kvůli tomu zasedla zvláštní expertní skupina. Rusko svým krokem zmrazilo inspekce u svých jednotek a může libovolně navyšovat počty zbraní.

"Dnes bychom měli mít oficiální reakci, kterou členské státy NATO společně přijaly," řekl pro natoaktual.cz český velvyslanec při NATO Štefan Füle.

Její obsah zatím není podle něj vhodné zveřejňovat, protože schvalování společného textu ještě stále běží tzv. tichou procedurou. Pokud dnes žádná ze zemí nevznese proti obsahu připomínkou, bude text platit a Aliance ho zveřejní.

"Ruský krok otřásl základním dokumentem o kontrole zbrojení. Rusko neudělalo kompromisní kroky k tomu, aby smlouvu ratifikovaly všechny zúčastněné státy," nastínil Füle.

Dekret pozastavující ruskou účast ve Smlouvě o konvenčních silách v Evropě (CFE) podepsal ruský prezident Vladimir Putin v sobotu. Rusko tak na 150 dní opouští klíčovou bezpečnostní smlouvu omezující počty vojenské techniky v Evropě.

Je to reakce na USA a NATO, tvrdí Rusko
Rusko tvrdí, že pouze reaguje na hrozby ze strany Spojených států a NATO v souvislosti s "výjimečnými okolnostmi, které se dotýkají bezpečnosti Ruské federace".

Západní země nebudou mít možnost provádět vojenské inspekce u ruských jednotek a ruská armáda může prakticky libovolně navyšovat počty zbraňových systémů na svém území bez ohledu na dosavadní závazky.

Ruský krok vzbudil u států Aliance překvapení. Podle některých jde o snahu Kremlu demonstrovat sílu před blížícími se prezidentskými volbami nebo rétorické cvičení, které má posílit ruský vliv na světovou politiku.

"Spojenci tuto smlouvu považují za úhelný kámen evropské bezpečnosti," citovala agentura AP mluvčího NATO Jamese Appathuraie.

Putin hrozil, že smlouvu vypoví už v dubnu
Putin už vypovězením smlouvy pohrozil letos v dubnu v souvislosti s americkým plánem na vybudování základen protiraketového systému v České republice a v Polsku.

"Je třeba celou záležitost vidět v širších souvislostech, kdy se Rusko snaží si vybudovat jinou pozici při rozhodování o bezpečnosti nejen v Evropě, ale i ve světě," dodal Füle.

CFE byla původně podepsána v roce 1990 jako základní smlouva pro rovnováhu sil mezi tehdejší Varšavskou smlouvou a Severoatlantickou aliancí. Po rozpadu východního bloku a vstupu části jeho někdejších členů do Aliance se situace změnila a v roce 1999 v Istanbulu byla vypracována modifikovaná verze CFE.

Zatímco Rusko pozměněnou verzi CFE ratifikovalo, USA a další členské země NATO to odmítly udělat, dokud Moskva nesplní svůj závazek a nestáhne vojska z Moldávie a Gruzie. Moskva to odmítá s tím, že jde o mírové jednotky.

, natoaktual.cz

Video