Polární záře z paluby španělské bojové lodi ESPS Alvaro de Bazan na cvičení v...

Polární záře z paluby španělské bojové lodi ESPS Alvaro de Bazan na cvičení v Norsku | foto: MARCOM

Přežít ve vánici i ledové vodě. NATO cvičí boj v extrémním mrazu

  • 41
Patnáct tisíc vojáků ze čtrnácti zemí NATO nacvičuje v Norsku operace v zimním prostředí. Od přežití v ledové vodě, přes výsadkové, námořní a letecké mise až po manévrový boj obrněných jednotek. Největší letošní manévry na norském území mají prověřit rychlou reakci spojenců v případě ohrožení.

V oblasti Severního Trøndelagu vrcholí třítýdenní manévry „Cold Response“, pro které je Norsko asi tím nejlepším místem. Patnáct tisíc vojáků ze čtrnácti zemí Aliance nacvičuje celou škálu operací v zimním prostředí.

Od přežití v ledové vodě, přes vylodění na pobřeží až po výsadky v nepřístupném terénu. Je to největší letošní vojenské cvičení na norském území, které má prověřit schopnost reagovat v případě ohrožení hranic Aliance na severu. „Máme zde jednotky všeho druhu,“ konstatovala norská ministryně obrany Ine Eriksen Søreide.

Právě Norsko se v rámci NATO na přípravu jednotek pro boj v zimním prostředí specializuje. Nevyzpytatelné norské zimní počasí i tentokrát účastníkům připravilo nejedno překvapení, včetně sněhových bouří nebo polární záře.

Fotografie

Start amerických stíhaček F-16 z norské základny Bodø za polárním kruhem
Cvičení Cold Response v Norsku
Výcvik britské a americké námořní pěchoty v ledové vodě na cvičení Cold...
Výsadek americké námořní pěchoty na cvičení Cold Response v Norsku

„Testujeme naše letce i z dalších zemí v operacích v chladném počasí a během velkých bojových situací,“ řekl instruktor William Flynt z 555. stíhací perutě amerického letectva, která do Norska vyslala letku stíhačů se stroji F-16.

Základnu v italském Avianu tak jeho piloti na pár týdnů vyměnili za mrazivé počasí na leteckém základně Bodø za polárním kruhem. Jak dodal, teploty 30 stupňů pod nulou dokonale prověří letce i pozemní personál.

Nejpočetnější síly do Norska vyslaly právě Spojené státy. Kromě druhé expediční brigády námořní pěchoty, speciálních sil, tanků a dělostřelectva se do cvičení zapojily také tři strategické bombardéry B-52 Stratofortress ze základny Barksdale v Louisianě.

„Nasazení strategických bombardérů zvyšuje připravenost. Odborná příprava má zásadní význam pro rychlou projekci globální síly a reakci na jakoukoliv krizi nebo výzvu,“ uvedl admirál Cecil D. Haney, velitel amerického strategického velitelství (US Strategic Command). Americká účast na cvičení je podle Pentagonu součástí balíčku opatření na uklidnění obav spojenců v Evropě po ruské anexi Krymu.

, natoaktual.cz

Nejlepší videa na Revue