NATO chystá operaci k zatčení Karadžiče

Banja Luka - NATO se opět chystá na Radovana Karadžiče. Velení mírových jednotek NATO v Bosně informovalo Mezinárodní trestní tribunál pro bývalou Jugoslávii (ICTY) o připravované operaci na zadržení nejhledanějšího podezřelého válečného zločince Radovana Karadžiče. Podle akčního plánu, který předložil velitel SFOR, americký generál John Sylvester hlavní žalobkyni ICTY Carle Del Ponteové, zahájí jednotky operaci zřejmě 15. července až dvanáct dní.

O operaci informoval jako první bosenskosrbský časopis Ekstra s odvoláním na západní diplomatické zdroje v Sarajevu.

Zprávu zveřenil časopis jen den poté, co jednotky NATO vnikly do Karadžičova domu v Pale u Sarajeva, ale bývalého bosenskosrbského předáka v něm nenašly. NATO uvedlo, že cílem operace nebylo zadržet Karadžiče, ale odhalit pašeráckou síť.

Na 800 lidí, členů tajných služeb - amerických, srbských, muslimských a chorvatských, se už měsíc snaží zjistit místo úkrytu Radovana Karadžiče. 

Naposledy právě jednotka elitních francouzských vojáků vtrhla do Karadžičova domu v Pale, asi deset kilometrů od Sarajeva. Patnáctipokojový dům vojáci prohledali a zabavili velké množství zbraní a pevné disky ze dvou počítčů v domě. "Máme důkazy svědčící o organizované síti pašeráků, stopy vedou právě ke Karadžičovi," prohlásil po akci mluvší SFOR Scott Lundy.

Jakmile zpravodajci odhalí místo Karadžičova úkrytu, vstoupí do akce zvláštní jednotka Stabilizačních sil (SFOR) o síle 300 mužů podporovaná 20 vrtulníky, zablokuje všechny možné východy a pokusí se ho zatknout, uvádí časopis Ekstra.

Vrtulníky mezinárodních mírových sil SFOR vedených Severoatlantickou aliancí shazovaly nad východobosenskými městy letáky nabízející obyvatelům odměnu pět milionů dolarů za informace vedoucí k zatčení bývalého bosenskosrbského vůdce.
 
Síly NATO v Bosně rozšiřují letáky nabízející odměnu za informace o podezřelých z válečných zločinů. Letáky jsou šířeny v rámci amerického vládního programu "Reward for Justice" (odměny za spravedlnost).

Letáky byly několikrát shozeny u měst Srebrenica, Vlasenica a Han Pijesak ve východní Bosně. SFOR nyní rozšířily oblast, kam letáky směřují.

Karadžič je, stejně jako bývalý šéf bosenskosrbské armády Ratko Mladič, obviněn Mezinárodním trestním tribunálem pro bývalou Jugoslávii (ICTY) z genocidy a válečných zločinů spáchaných za bosenské války z let 1992-1995. Oba stále unikají spravedlnosti a o místě jejich pobytu kolují dohady.

Letáky připomínají peníze
Aby byl vzbuzen zájem obyvatelstva o letáky, Američané je nechali zhotovit ve velikosti bankovek místní měny o hodnotě 50 konvertibilních marek, což představuje zhruba 25 dolarů. Na jedné straně letáku byla kromě toho vytištěna faksimile bankovky. Na druhé straně je ovšem fotografie Karadžiče, detaily nabídky pěti milionů dolarů a telefonní číslo.

"Myšlenka spočívá v tom, že lidé budou zvědaví a seberou letáky a jakmile je obrátí, uvidí informaci," vysvětlil mluvčí NATO v Bosně major Scott Lundy a dodal: "Každý den po prvním shozu letáků 13. března přijímáme 50 až 80 telefonických hovorů."

Americká vláda se obrátila na Severoatlantickou alianci, aby šířila informace o odměně za informace o Karadžičovi poté, co bosenskosrbské televizní stanice odmítly odvysílat inzerát na toto téma a co plakáty o nabídce byly krátce po svém vylepení strženy.


Video