Čeští vojáci v afghánském Vardaku - zajištění afghánské vesnice | foto: Český OMLT

Vojáci NATO neopustí Afghánistán úplně, v nové misi ale nebudou bojovat

  • 3
Vojáci NATO zůstanou v Afghánistánu i po roce 2014, kdy ze země odejde drtivá většina zahraničních sil. Nová mise však nebude bojová a zaměří se na výcvik a pomoc afghánské armádě, shodli se ministři obrany osmadvacítky.

Jakmile s koncem roku 2014 převezmou odpovědnost za bezpečnost v zemi afghánské bezpečnostní síly a zahraniční vojáci se stáhnou, NATO v Afghánistánu spustí zcela novou misi. Koncept nového angažmá po ukončení stávající mise ISAF schválili ve středu ministři obrany Aliance na jednání v Bruselu.

Mise ISAF

V misi ISAF v součanosti působí necelých 97 tisíc zahraničních vojáků, z toho 68 tisíc Američanů. Stahování sil má postupně pokračovat až do konce příští roku. Týká se i českých vojáků, kterých je v misi 188. V druhé polovině roku se ze země stáhnou dva výcvikové týmy, které nyní působí v provinciích Vardak a Lógar. Od listopadu by se nově čeští vojáci měli zapojit do ostrahy jedné z největších amerických vojenských základen v zemi Bagrámu. Příští rok by se také měli do Afghánistánu vrátit elitní bojovníci 601. skupiny speciálních sil.

Nová mise pojmenovaná "Resolute Support" (Rozhodná podpora) se ale bude od té stávající významně lišit. Bude nebojová. Vojáci budou cvičit, radit a pomáhat afghánským bezpečnostním silám.

"Nebude to mise ISAF jen pod jiným názvem. Bude se lišit a bude podstatně menší," nastínil generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen.

Vedoucí roli budou hrát stejně jako dosud Spojené státy, ale také Německo, Itálie nebo Turecko. Vojáci se zaměří na pomoc vládním silám na úrovni ministerstev a vysokého velení.

Podle Rasmussena bude mít mise regionální charakter a zemi si rozdělí na pět oblastí - metropoli Kábul a na sever, západ, jih a východ.

Česko nabízí instruktory po výcvik

Podle amerického ministra obrany Chucka Hagela budou mít americké jednotky na starost východ a jih země, kde jsou povstalci Talibanu a další skupiny dosud nejaktivnější. "Oceňujeme závazky jiných zemí včetně Německa a Itálie, které se ujmou vedoucí roli na severu a západě," uvedl Hagel.

Německo například počítá, že v zemi pro roce 2014 nechá až 800 vojáků. Turecko by se pak podle šéfa Pentagonu mělo zapojit v metropoli Kábulu.

Zatím ale není jasné, kolik vojáků celkově NATO v Afghánistánu pro novou misi bude potřebovat. Rasmussen věří, že s tím ale nebude problém. Americké velení hovoří o počtu 8 - 12 tisíc mužů, jiné odhady tvrdí, že by mohlo stačit 6 - 9 tisíc vojáků.

Přispět je připravena i Česká republika. Podle náměstka ministra obrany Daniela Koštovala by šlo o několik desítek vojáků, kteří by si podíleli na výcviku afghánské armády.

Jak NATO předává odpovědnost v Afghánistánu

Schválený koncept nyní dostanou vojenští plánovači NATO a už do podzimu by měli celou misi detailně připravit.

"Za posledních 11 let jsme dali Afgháncům prostor budovat si svou budoucnost. Díky této nové misi je v tom budeme i nadále podporovat. Ale nakonec to budou jen Afghánci, kteří o své budoucnosti rozhodnou," dodal Rasmussen.

Kromě nové mise budou v Afghánistánu po roce 2014 pokračovat koaliční protiteroristické operace, vedené USA. Podle ministra Hagela ale budou probíhat se souhlasem afghánské vlády. Podrobnosti však nezveřejnil.

, natoaktual.cz

Video