NATO chce chránit lodě před útoky

  • 4
Brusel - Aliance posílí svou flotilu ve Středomoří a u Gibraltaru. Válečné lodě by měly chránit civilní plavidla před možnými teroristickými útoky. Stálé středomořské síly NATO tvoří fregaty sedmi z devatenácti členských zemí aliance.

Lodě byly ve východním Středomoří rozmístěny v roce 2001 po teroristických útocích v USA v rámci boje proti terorismu.

Podle některých předních španělských deníků, se chystá jejich námořnictvo rozmístit v oblasti dalších pět válečných lodí  a nejméně jednu ponorku. Měly by chránit obchodní lodě před potencionálními útoky teroristů.

"Vojenští plánovači připravují posílení úlohy flotily poblíž gibraltarské úžiny," napsal madridský deník El Mundo s odvoláním na alianční zdroje v Bruselu.

Podle něj se ve Středomoří pohybují podezřelé obchodní lodě. Spojené státy proto požádaly španělské ministerstvo obrany o posílení ochrany.

O možné hrozbě útoků proti civilním lodím ve Středomoří se začalo hovořit už loni na podzim. Tehdy bylo v Maroku zadrženo deset lidí. Byli obviněni z přípravy a plánování bombových útoků v Maroku a v průlivu proti obchodním lodím a z členství v teroristické organizaci Al-Kajda.

Jen gibraltarským průlivem, který spojuje Atlantský oceán a Středozemní moře, přitom denně proplouvají přes dvě stovky lodí.

Spojené Státy kvůli obavám z útokům začaly v oblasti rozmisťovat námořní jednotky už před několika týdny, aniž by vyčkaly na formální rozhodnutí aliance.

Velká Británie, která má v Gibraltaru svou vojenskou základnu, pak před několika dny rozmístila v oblasti dvě rychlé hlídkové lodě.

Prověřit ochranu obchodních i vojenských lodí plujících po námořních trasách má i rozsáhlé cvičení aliance, které v pondělí začalo v Baltském moři.

Do manévrů se zapojily vybrané jednotky polského válečného námořnictva, Spojených států, Španělska a Německa. Cvičení má prověřit ochranu námořních tras před leteckými i podmořskými útoky.


Video