Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: shutterstock.com

NATO a EU slíbily předcházet sexuálnímu násilí ve válkách

  • 4
Více pozornosti problematice sexuálního násilí na ženách v moderních válečných konfliktech chtějí společně věnovat Severoatlantická aliance a Evropská unie. Organizace se minulý týden na konferenci shodly, že se budou snažit o zdůraznění zásadní úlohy žen při obnově stability válkou poničených zemí.

K problematice boje proti násilí na ženách vydali vysocí představitelé obou organizací, generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen, vysoká představitelka a místopředsedkyně Evropské komise Catherine Ashtonová a místopředsedkyně Evropské komise Margot Wallströmová, společné prohlášení.

Násilí čelí desetitisíce žen

Oběťmi sexuálního násilí ve válkách jsou ženy všech věkových kategorií včetně velmi mladých dívek, které pak nesou následky v podobě nechtěných těhotenství, nákazy virem HIV a navíc i společenské stigmatizace.

Podle odhadů bylo během války v Bosně v 90. letech minulého století znásilněno až 50 tisíc žen, v Libérii byly sexuálnímu násilí vystaveny tři ženy ze čtyř. Ženy by přitom mohly hrát důležitou roli při předcházení konfliktům.

Evropská unie a NATO se opírají o právní rámec, který v této oblasti před deseti lety vytvořila rezoluce Rady bezpečnosti OSN č.1325 o ženách, míru a bezpečnosti.

Naplňování bodů této rezoluce ovšem vázne, a to zejména pokud jde o odbornou přípravu vojenských a civilních pracovníků v otázkách rovnosti žen a mužů. "Naše vnímání bezpečnosti by mělo výrazně přesáhnout tradiční pojetí vojenské bezpečnosti," uvádí se v prohlášení.

NATO i EU zřizují speciální týmy

Velitelé Severoatlantické aliance nedávno vydali vojenskou směrnici pro provádění výše zmíněné rezoluce při všech aliančních operacích.

Aliance dále zřídila posty poradců pro otázky rovnosti žen a mužů, kteří budou asistovat vysokým velitelům NATO v Afghánistánu, kde probíhá největší alianční operace. Velké úspěchy také zaznamenaly specializované ženské týmy, které pomáhají budovat důvěru mezi jednotkami NATO a místními komunitami.

Mise Evropské unie EULEX Kosovo již zase začlenila genderová hlediska do svého působení vytvořením speciální jednotky pro lidská práva a genderové otázky a mise EUFOR Čad/RCA měla zvláštního poradce pro lidská práva a rovnost žen a mužů. EU také podporuje účast žen na mírových jednáních.

Evropská unie i NATO se však shodly, že v oblasti genderových otázek je potřeba udělat více. Obě instituce chtějí, aby všechny jejich operace nejen probíhaly v souladu s rezolucemi OSN týkajícími se postavení žen, ale aby navíc byly podpořeny vhodnými systémy vzdělávání, odborné přípravy, monitorování a hodnocení.

"Neposílíme-li práva a odpovědnost žen na celém světě, zůstane v důsledku mnoho z našich zahraničních politických cílů nedosažitelných a ty, kterých jsme již dosáhli, se ukážou jako neudržitelné. Pouze na základě vzájemné spolupráce budeme moci bojovat proti marginalizaci žen, která je skutečnou hrozbou pro světovou bezpečnost," uzavírají představitelky EU a generální tajemník NATO společné prohlášení.


Video